Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Kasım ayı olağan meclis toplantısının konuğu Prof. Dr. Özgür Demirtaş oldu.

Toplantıya online olarak bağlanan Prof. Dr. Demirtaş, ülke ve dünya gündemini, Covid salgınının dünya ekonomisine etkileri gibi birçok konuda değerlendirmelerde bulunarak SATSO meclis üyelerinin sorularını cevaplandırdı.

Prof. Dr. Özgür Demirtaş konuşmasında şunlara değindi;

“Tam bir senedir dünya gündeminin en tepesinde Covid salgını var. Coronavirüsün kendisi çok küçük olsa da etki ettiği çoğunluk çok büyük. Bu salgını en iyi yöneten ülkelerin başında Güney Kore, Singapur ve Kanada’yı sayabiliriz. Özellikle Türkiye’nin ekonomik modeline en yakın ülke olan Güney Kore’nin gerçekleştirdiği çalışmaları her zaman örnek almalıyız. Çünkü çok ciddi ekonomik benzerliklerimizin olduğu bir ülkedir. Covid salgınının ilk dönemleri dahil bu zamana kadar ülke ekonomileri açık kalarak işlem görmeye devam ettiler.

Türkiye ekonomisi ile ilgili de bilgiler veren Prof. Dr. Demirtaş; “Ülkemizin en büyük büyüme trendi 2002 ile 2007 yılları arasında gerçekleşti. Bunun nedeni yapılan ekonomik reformların olması ve hükümetin de bu reformları ciddi şekilde uygulaması ile gerçekleşmiştir.

“Çok çeşitli ihracat kapasitesine sahibiz”

Ülkemiz ile ilgili en olumlu grafik ihracat rakamlarıdır ve ihracat ürünlerimizi sepete yaymayı başarmışız. Bazı ülkeler belli başlı üretimlerde önde olup sadece iki sanayi ürünü ihracat ederken; biz tekstil, gıda, otomotiv, çelik gibi birçok kalem üründe ihracat gerçekleştiriyoruz. Yaptığımız ihracatın yüzde 51’i Avrupa’ya gidiyor ve ekonomide, uluslararası ilişkilerde kimseyle küsme, darılma olmadan ekonomik olarak düşünmeye devam etmeliyiz.

“Türkiye kadar kısa sürede toparlanabilen yok”

Büyüme trendine tekrar girmek için geçmişimizi iyi tanımalı ve bugün sahip olunan koşullarda diğer ekonomileri de örnek almalıyız. Türkiye konumu, iklimi, sahilleri, nüfusunun gençliği ve artış hızıyla birçok avantajı kendinden barındıran bir ülkedir. Ayrıca ülkemiz ekonomik krizlerden çıkışta ve kısa sürede toparlanmada en iyi ülke konumundadır. Geçmiş krizlere baktığımızda Türkiye kadar kısa sürede yukarıya çıkan bir ülke yoktur.

“Üretim talebini karşılamalıyız”

Dünya Covid-19 sürecinin ardından Çin’deki üretim Endonezya, Malezya ve Türkiye başta olmak üzere başka ülkelere kayacak. Bizler, bu fırsatı iyi değerlendirerek yeni sanayi kuruluşları ile üretim kapasitemizi de yeterli hale getirmeliyiz. En önemlisi de hukuk ve eğitim alanında reformlar yapılarak uygulanması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Konuşmasını sunumlarla da destekleyen Prof. Dr. Demirtaş, konuşmasının ardından SATSO Meclis Üyelerinin de sorularını cevapladı.


Haber Tarihi : 29/11/2020
HABER MEDYA
PAYLAŞ
Son Haberler ::