Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, Sakarya’nın Kasım ayı ihracatı ile ilgili değerlendirmede bulundu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan verilere göre Sakarya Kasım ayında 453,151 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirerek ihracatçı iller arasındaki 7. sırasını korumaya devam etti.

“İş dünyası motivasyonunu kaybetmiyor”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Altuğ, Sakarya’nın salgın dolayısıyla küresel pazarlardaki daralmaya rağmen ihracatta 4 milyar dolarlık bir hacmi yakaladığını belirterek; “Son günlerde tekrar zirve noktasına ulaşan salgın, etkilerini sağlıkta da, ekonomide de ciddi şekilde göstermeye devam ediyor. Bu süreçte Sakarya iş dünyası dünya için üretmeye devam ediyor.

Haziranda başlayan normalleşme sürecinin ardından üretimde ve dış ticaret hacminde yakaladığımız hızlı yükseliş trendi bizleri motive ediyor.

Açıklanan Kasım ayı ihracat rakamlarına baktığımızda Sakarya olarak 453,151 milyon dolarlık bir performans sergiledik. Geçtiğimiz Ekim ayına oranla yaklaşık yüzde 9’luk bir düşüş olsa da salgının etkilerinin her geçen gün daha da kendini gösterdiği bir süreçte bu tablo iş dünyamızın motivasyonunu bozmadığını gösteriyor.

“Daralan pazara rağmen 4 milyar dolarlık ihracat hacmi”

Tüm dünyada devam eden Covid-19 salgınına karşı alınan tedbirler nedeniyle tedarik zincirinde, piyasalarda yaşanan kırılmalar ve düşen üretime rağmen kümülatif olarak baktığımızda bu yılı 4 milyar doları aşkın bir ihracat rakamıyla az hasarla ancak beklenenin altında kapatacağımız görünüyor.

 “Otomotiv yine başı çekiyor”

Kasım ayı ihracatımızda şehrimizin en büyük ihracat kalemi olan otomotiv başı çekmeye devam ediyor. Çok çeşitli olan ihracat kalemlerimizden demir ve demir dışı metal, iklimlendirme sanayi, kimyevi maddeler, elektrik-elektronik ürünleri de ihracatımızın ilk 5 kalemini oluşturuyor.

İkinci salgın dalgasını derinden hissettiğimiz bu süreçte Sakaryalı ihracatçımız geçtiğimiz yılın Kasım ayıyla aynı seviyede ihracat gerçekleştirdi. Salgına karşı geliştirilen aşı çalışmaları, alınacak tedbirler ile üretiminin devamlılığı sağlanması ve ayrıca yeni açıklanan Ekonomi Programı ile yükseliş trendine gireceğimizi ön görüyorum. Gelecekten ümidimizi kesmeden ülkemiz için üretmeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Haber Tarihi : 7/12/2020
PAYLAŞ
Son Haberler ::