Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası proje okullarından olan SATSO Motorlu Araçlar Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, ‘TEKNOFEST Efficiency Challenge elektrikli araç yarışmalarına katıldı.

Okul bünyesindeki E-Generation Technic Takımıyla tasarlamış olduğu E-Motat aracı ile yarışmada Görsel Tasarım Ödülü’nü kazandı.

2021 yılına kadar sadece üniversiteler arasında gerçekleştirilen yarışmaya 2021 itibariyle liseler arası kategori de eklenmiş ve “E-Generation Technic Takımı” birinci elemeyi geçerek 58 takım arasına girmeyi başardı. Değerlendirmelerin ardından festivale katılmaya hak kazanan 40 lise arasından Sakarya’dan katılan tek lise olma başarısı gösteren SATSO MTAL, İzmit Körfez TOSFED yarış pistinde gerçekleştirilen yarışmada, 6 aşamalı teknik testleri de başarıyla geçerek finallere katılmaya hak kazanan 41 takım içinde piste çıkan 21 takım arasında yer aldı.

Söz konusu yarışmada, TÜBİTAK TEKNOFEST Değerlendirme Kurulu’nun yapmış olduğu değerlendirme sonucunda proje “Görsel Tasarım” ödülünü aldı.

Mesleki Eğitimin Önemini Kanıtlayan Başarı

Konuyla ilgili görüşlerini dile getiren SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ şunları dile getirdi: “Okulumuzun aldığı ödül, mesleki eğitime verdiğimiz önemin ne derece önemli olduğunu kanıtlayan bir başarı oldu. Öğrencilerimiz ve öğretmenlerimizle ne kadar gurur duysak azdır.

Okul bünyesinde oluşturulan E-Generation Technic takımının ortaya çıkardığı E-Motat aracı, şehrimizin otomotiv geleceğine yönelik yapacaklarının sadece başlangıcıdır. 7 kişilik bir ekip ile oluşturulan bu proje, elemeleri ve tüm testleri tek tek geçerek 21 takım arasında finallerde kendini göstermiştir.

Sakarya’ya Önemli Bir Hediye

Verimlilik alanında yaklaşık olarak 100km.de 1,88TL enerji tüketerek alanında iyi bir derece elde etmiştir. TÜBİTAK TEKNOFEST Değerlendirme Kurulu tarafından Görsel Tasarım ödülüne layık görülen E-Motat Projesi sayesinde henüz 4. yılında olan okulumuz ilk ulusal derecesini elde ederek Sakarya’mıza çok önemli bir başarıyı hediye etmiştir.

Bu başarılı başlangıç ile daha nice başarılara ulaşılacağından eminiz. E-Generation Technic takımımızı ve tüm okulumuz öğretmenlerini tebrik ediyor, bu süreçte öğrencilerin ihtiyaçları doğrultusunda destek olan Sakarya iş dünyamıza teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Okul Müdürü Şumnulu; İleri Bakacağız

SATSO MTAL Müdürü Fatih Şumnulu ise yaptığı açıklamada; “Okulumuz, öğrencilerimiz adına büyük bir başarı. SATSO MTAL olarak katıldığımız ilk ulusal yarışmada derece alarak ileri hedeflerimiz için ciddi motivasyon kazandık. Sakarya’yı temsil eden ve bu başarıyı kazanan ilk okul olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Şehrimizi daha nice yarışmalarda, projelerle ve başarılarla temsil etmek en büyük hayalimizdir. Bu başarının mimarları olan başta E-Generation Technic takımımız olmak üzere hayata geçmesinde önemli destekleri gösteren SATSO Yönetimine Camiasına, arabamızın piste çıkabilmesi için desteklerini esirgemeyen sponsor firmalarımız ; Jant tedarik eden Semih Çokay(Çokay Plastik), dış kabuk tasarımında ve FIA onaylı tulum ve eldiven için destek aldığımız Onur Kansu Bey’e (KNS Otomotiv), Roll Bar tasarımı desteği için Doğan Çatalbaş Bey’e (Cihan Tesisat), yanmaz akü paket kutusu  tasarımı ve nakliye taşımacılık desteği için Melih Güreş Bey’e (Lipovak), elektrik-elektronik desteği için İhsan Boya Bey’e(Ada Oto Garaj), dijital baskı desteği için Kerimoğlu Reklam’a, parça tedarik desteği veren Tanca Otomotiv’e, takımın temel ihtiyaçları için destek veren Işık Mobilya ve Sakarya Pen’e teşekkür ederiz. Bu başarı daha başlangıç, ileri bakarak yolumuza aynı hevesle devam edeceğiz.” dedi

Haber Tarihi : 6/9/2021
HABER MEDYA
PAYLAŞ
Son Haberler ::