Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Eylül Ayı Olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Talip Kuriş başkanlığında meclis üyelerinin katılımı ile Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Meclis Toplantısında yoklama ve gündem maddelerinin oylanmasının ardından 1188 no’lu Meclis oturumuna ait tutanak görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. Temmuz ayı Kat’i Mizan ve ekleri ile Bütçe İzleme Raporu, Hesapları İnceleme Komisyonu Başkanı Vahap Gün’ün sunumunun ardından oylanarak, meclis üyeleri tarafından tasdik edildi.

Yönetim Kurulu’nun aylık faaliyetleri ve SATSO çalışmaları hakkında bilgi vermek üzere kürsüye gelen SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, genel olarak şunları dile getirdi:

“Yeni eğitim ve öğretim yılı pandeminin gölgesinde başladı. Koronavirüs salgınında ilimizdeki vaka sayılarında beklediğimiz düşüş sayısı maalesef ki istediğimiz seviyede değil. Çeşitli sebeplerden dolayı aşı olmayan binlerce vatandaşımız var.  Salgın ile etkin mücadelenin aşıyla olacağını, vaka sayılarındaki düşüşün aşılanma ile mümkün olduğunu gözden kaçırmamak gerekiyor. Sağlık il müdürlüğünden aldığımız son verilere göre nüfusumuzun yüzde 75’i birinci doz aşısını tamamlamış durumda, ikinci doz ise 61 oranındadır.

Pandemi, küresel ekonomide dengeleri de değiştirdi. Bu doğrultuda ekonomi ve sosyal politikaların etkinliğinin arttırılması için tüm kesimlerle daha dinamik bir iş birliği geliştirilmesine ihtiyaç var. Salgın süreci bir kez daha göstermiştir ki, daha fazla ve daha nitelikli üretimden başka seçeneğimiz yok. Bu doğrultuda ihracat ve üretimin artırılmasına yönelik yeni politikalar geliştirilmeli, iş dünyasının finansmana ulaşımına yönelik yapılan çalışmalara yenileri eklenmelidir.

Yatırımların hızlandırılması ve artması açısından bakıldığında ise, bürokrasinin daha hızlı işlemesi ve enerji maliyetlerindeki artışın önüne geçilmesi gerekmektedir. Ayrıca yerli üretime öncelik verilmelidir. Bu, bizi yeni küresel oluşum sürecinde bir adım ileriye taşıyacaktır. Artık dijital çağın içindeyiz. Bu gelişime ve değişime direnenler yok oluyor. AR- GE yapmalıyız, inovatif üretime ağırlık vermeliyiz. Kısacası her zaman dile getirdiğim gibi bu yeni düzenin öncüsü olmalıyız. Sakarya’nın geleceğini bu değişimi yakalayan iş dünyası belirleyecek… Bu sorumluluğu asla unutmayalım!

İhracat- İthalat

Sakarya’nın son zamanlardaki dış ticaret verilerine baktığımızda dünyada yaşanan sıkıntıların yansımalarını görüyoruz. En temel problemimiz üreticinin ham madde ihtiyacıdır.

Ağustos ayında 224 milyon dolarlık ihracatımız oldu. Ve bir önceki aya göre yaklaşık yüzde 40’lık bir düşüş yaşandı. Tabii 2020’nin aynı dönemiyle kıyasladığımızda yüzde 44’lük bir artış görüyoruz. İthalat kısmında ise Sakarya, Temmuz ayında 238 milyon dolar ithalat gerçekleştirdi ve bir önceki aya oranla ithalatımızda yüzde 12’lik bir artış yaşandı. Pandemi ile sarsılan sanayi üretimi şimdi de küresel çapta bir çip kriziyle baş etmeye çalışıyor. Çip tedarikinde yaşanan bu olumsuzluk nedeniyle dünya çapında markalar özellikle otomobil üreticileri üretimi yavaşlatma veya durdurma kararı aldılar. İlimiz ihracatının bel kemiği olan otomotiv üretimi de bu anlamda yavaşladı. Sakarya ihracatındaki temel düşüşün nedeni de budur.

OSB Kanunu Değişikliği

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı 4562 sayılı OSB Kanunu'nda yapılması planlanan değişikliklerle ilgili kanun taslağının genel olarak sanayicileri memnun eden nitelikte olmasına rağmen, bazı maddeleri itibariyle tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Özellikle kanunun 7. Maddesinde yer alan müteşebbis heyet ile ilgili detayların yer aldığı değişiklik taslağında yeniden çalışılmasını talep ediyoruz.

Çünkü ticaret ve sanayi odaları iş dünyasının talepleri doğrultusunda OSB çalışmalarını yürüterek müteşebbis heyette yer alıyorlar. OSB’lerin kendi kendini denetlediği ve disiplin ederek yönettiği bu sistemin kamuya kaydırılmasından ziyade, hatta yetkilerinin daha da artırılmasını talep ediyoruz. OSB kurma işlemleri ve karar alma hızının önüne geçmemek, ihtiyaçların doğru tespit edilmesi adına yetkiler iş dünyası temsilcilerinde kalmalıdır.

Deprem

Geleceğimiz için depreme hazırlıklı olmamız gerekiyor. Kentsel dönüşümü hızlandırmalı, eylem planlarımızı gözden geçirmelidir. Büyükşehir Belediyesinin bu konuda çözüm odaklı ciddi çalışmaları olduğunu biliyoruz. Biz de TOBB’un doğal afetlere yönelik oluşturduğu sağlam KOBİ Projesi’nde 21 pilot oda arasında yer alıyoruz. Bu kapsamda üyelerimizin deprem gibi doğal afetlere karşı hazırlık ve tedbir çalışmalarına destek olacağız.”

Başkan Altuğ’un konuşmalarının ardından gündem maddelerinde söz alan meclis üyeleri, oda, ülke, şehir ve sektörel konularda öneri, talep ve sorunlarını dile getirdiler. Bu bağlamda Yönetim Kurulunun Aylık Faaliyetlerinin Değerlendirilmesi maddesinde söz alan;

23. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Nihat Cinoğlu “Aynı zamanda Kültür Komisyonu üyesiyim. Komisyon olarak Topraktan Sofraya Sakarya Mutfağı Projesi özveriyle hazırlanmış bir proje. Yönetim başta olmak üzere meclis üyeleri, komisyon üyeleri ve personelin bir başarısıdır. Bu çalışma Osmanlı’dan bu yana Sakarya’nın yeme içme serüvenini, hem geleneksel hem de modern mutfağı anlatıyor. Şehrimizde gastronomi turizmine yönelik rehber olacak bir çalışmadır. World Gourmet isimli yarışmaya müracaat etmek istiyoruz bu kitapla. Sakarya’nın tanıtmak için çok önemli bir faaliyet olacak. Bu çalışmanın ışığında şehrimizde gastronomi komitesi kurularak 5 yıllık stratejik plan oluşturulabilir.” dedi.

Meslek Komitelerinin Sorunlarının Görüşülmesi Maddesinde Söz Alan;

16. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Oktay Topçu, “ALL Risks sigortasının tüm illerdeki inşaatlarda zorunlu olması için çalışıyoruz. Ucuz ve bir o kadar etkili bir sigortadır. Bazı müteahhit arkadaşlar bunun boşuna külfet ve etkisinin olmadığını belirtiyor. İşveren sorumluluk sigortası da mevcut ve eklenebiliyor. İşçinizin başına herhangi bir iş kazası geldiğinde limitlere göre karşılayabiliyor, cezaları da karşılıyor. Sektöre yönelik kredi kefalet, yarım iş tamamlama, güvence sigortası gibi birçok faydalı sigorta mevcuttur.” dedi.

29. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Kenan Taçyıldız, “İşlerin yolunda gitmesi için eğitimin yolunda gitmesi gerekiyor. Devletimiz eğitime yönelik 50-60 yıllık planlar yapmalıdır. Çocuklar test ile tost arasında, velilerimiz de cüzdanı ile vicdanı arasında sıkışmış durumda. Bir tarafta sınav kaygısı var, velilerin iyi eğitim aldırma kaygısı var. Herkes çocuğunun akademik kariyer sahibi, mühendislik gibi meslekler yapmasını istiyor. Ancak bu ülkenin nitelikli ara elemana da ihtiyacı var. Devletimiz iş dünyasının taleplerini toplayıp eğitimi buna göre dizayn edebilir.

Özel eğitim kurumlarının öğretmenleri toplu taşımada indirimli seyahat edemiyor. Bu imkanlardan özel eğitim kurumları öğretmenleri de faydalanmalı.” diye konuştu.

31. Meslek Komitesinden Meclis Başkan Yardımcısı Necmettin Kırık, “Geçtiğimiz ayki meclis toplantısında şehrimizde internet hızı gündeme gelmişti. Türk Telekom yetkilileri ile görüşme yaptık ve bizle aynı fikirde değiller. Sakarya’nın sıralamasının daha yukarıda olduğunu belirtiyorlar. Bir rapor çalışması yapılacak bunu bekliyoruz ve istatistikler hakkında fikir sahibi olup kamuoyu ile paylaşacağız. Bir şehir hafızası projesi vardı. Bu projeye yönelik veri akışında bir sıkıntı olmuş ve bilgilendirme gerekliliği hissediliyor. Buradan bu çağrıyı iletmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

13. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi İbrahim Berat Kara, “İnşaat sektöründe 2020 yılından bu yana demir, beton, çelik, çimento, MDF, kereste fiyatları 2 kattan fazla arttı. Kamu ihalelerine göre müteahhit karı azami yüzde 25’tir. Fiyatların 2 kattan fazla artmasına rağmen fiyat farkı alamıyor müteahhitler. Buna rağmen birçok getiriden feragat ederek projeler tamamlanıyor. Bizler kar ve zarar kardeştir mantığı ile işlerimizi en iyi şekilde yapmaya gayret ediyoruz. Müteahhitler saygıyı hak ediyor. Müteahhitlerin bu anlamda hakları korunmalıdır.” dedi.

15. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Ercan Başnuh, “Euro bugün 10 liranın üzerinde ancak, Sağlık Uygulama Tebliğinde Euro’nun fiyatı 3.81 TL’ye sabitlenmiş durumda. Tıbbi işletmelerde bu fiyatlandırma üzerinde satılan ve devlet tarafından karşılanan fiyatların devamı vatandaşın cebinden çıkıyor. Vatandaş ile işletmeler arasında sorun yaşanıyor. SATSO olarak bizi ilgilendiren konularda gerçekleri söylemek ile biliniyoruz. Yıllardır aynı sorunları konuşuyoruz. Bu mecliste bu şehirle ilgili her zaman cesur söylemler ve çalışmalar var. Hangi sektör olursa olsun ülkemizde siyaseten karar vermiş olan kişilerin ticarete verdikleri zararın sorumluluğunu taşımadıklarını görüyoruz.” dedi.

33. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Müfit Güreş, “Nitelikli personel konusunda her sektörde sıkıntı var. Birçok OSB kurulmuş ve kurulmaya da devam ediliyor. Bunların bünyesinde uygulama fabrikaları veya uygulama tesisleri kurulmalıdır. Her yeni OSB’ye uygulama merkezleri ile nitelikli personel yetiştirmesi sağlanması faydalı olacaktır.” diye konuştu

6. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Enes Akcan, “Ülkede 81 il 33 bin mahalle var. Ancak 38 bine yakın zincir market ve 500’e yakın AVM var. Perakende yasasını bekliyoruz fakat perakende yasası taslağında E-Ticaret konusu da var mı? 5 yıl sonra da bu yasanın içerisinde bu eksikliği konuşmayalım. Şimdi bu konuya ayrıntılı şekilde yasada yer vermek şimdiden önlem almak demektir.” dedi.

14. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Ekrem Kayasan, “Şehrimizdeki geri dönüşüm tesislerine belirli bir yer gösterilmiyor. Sanayicinin atıkları nerede toplanıyor, nerede geri kazandırılıyor bilgi yok. Sanayi sitelerimizde, mahalle aralarında konuşlanıyorlar. Geri dönüşüm tesislerimize bir site oluşturulmalıdır. Kayıtlı olan 530 işletme var ve vergilerini veriyorlar. Ancak hiçbir şekilde rahat işlerini yapamıyorlar.” diye konuştu.

Dilek ve Temenniler Maddesinde Söz Alan;

17. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Adnan Borazancıoğlu, “Değişen dünyada her şeyin bir merkezden yönetilmesinin sıkıntısının örneklerini pandemi sürecinde yaşadık. OSB kanunu taslağına TOBB öncülüğünde karşı çıkılmalıdır. Komitemizin talebiyle Fatih EML’de açılan bölümümüzün öğrencilerine üyelerimizin firmalarında staj imkânı da sağlamaya başladık. İŞKUR, Üniversite ve Sanayi iş birliğiyle bir kurs açma girişiminde bulunduk. Diğer komitelerden de böyle bir talep geldi. Üzerinde durmalı ve ilgilenmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

23. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Nihat Cinoğlu, “Ülkemizde sosyal yapıyı maalesef sahip olduğumuz araba, ev gibi eşyalar belirliyor. Tüketim olmazsa üretim zaten olmaz. Aşırı şekilde tüketim çılgınlığına çevirdiğimiz zaman bu sefer de doğayı katlediyoruz. OSB kanunu değişimi konusunda sanayiciler OSB’nin elektriğini, yolunu kendi yaptırıyor. Bu da göz önünde bulundurulmalı” diye konuştu.

Haber Tarihi : 30/9/2021
HABER MEDYA
PAYLAŞ
Son Haberler ::