Fenerli Konak kültür turizmine kazandırılmalı

Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, SATSO Fahri Danışmanı Prof. Dr. Mustafa İsen ile Taraklı Belediye Başkanı İbrahim Pilavcı eşliğinde Taraklı ilçesine ziyaret gerçekleştirdi.

Ziyarette Taraklı halkı, esnafı ile bir araya gelen heyet, Kültür Evi’ne ve SATSO’nun sahibi olduğu Fenerli Konak’ta incelemelerde bulundu. Bölgenin İpekyolu Turizmi konusunda değerlendirilmesi çerçevesinde, tarihi dokusu olan binaların korunması ve yaşatılmasına yönelik çalışmaların incelendiği ziyarette, bölgenin tarihi ve kültürel dokusunun önemine de dikkat çekildi.

Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Sakarya’nın dört bir yanının ayrı güzellikte olduğuna vurgu yaparak Taraklı’nın sakin şehir adıyla yaşamaya devam edeceğini, sit alanı olarak belirlenen yapıların, mahallelerin tarihi yapısını bozmadan turizme uygun bir duruma getirilmesinin önemine vurgu yaptı.

SATSO tarafından alınarak restore çalışmaları yapılan Fenerli Konak’ın da ziyaret edildiği programda Vali Kaldırım, SATSO’nun duyarlılığı ve hassasiyeti için, Başkan Altuğ nezdinde SATSO camiasına teşekkür etti.

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, Fenerli Konak ile ilgili bilgi vererek, Konağın, Taraklı’nın tek fenerli konağı olduğunu ve bu konağın restorasyonu için ciddi çalışmalar yürütüldüğünü vurguladı.

Başkan Altuğ, “19. yüzyıl sonlarında Hacı Haşim Ağa tarafından yaptırılan Fenerli Konak’ın, cihannüma (fener) katı özelliği ile benzer yapıların günümüze kalan tek örneği olduğu bilgisini verdi.

Cihannümalı Konak olarak da bilinen Fenerli Konak’ın, Taraklı turizmine, yaşamına katkı sağlayacak faaliyetlerde değerlendirmek istediklerini ve bu doğrultuda, Sakarya Valiliği ve Taraklı Belediyesi’nin desteklerinin önemli olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Mustafa İsen, ise Milletvekilliği döneminde Taraklı’nın tarihi dokusunun korunması ve turistik cazibesinin kazanılması için ciddi uğraşlar verdiğini dile getirdi. İpekyolu’nun üstünde, ticaretin merkezinde yer alan bu ilçedeki Fenerli Konak’ın ticari geçmişi ve üretimi anlatan bir müze olması gerektiğini belirtti.

Haber Tarihi : 18/11/2021
HABER MEDYA
PAYLAŞ
Son Haberler ::