SATSO ve Doğu Marmara ABİGEM işbirliğinde “İletişim Yoluyla Etkili Yönetim” konulu online eğitim gerçekleştirildi.

Eğitmen Reha Tartıcı sunumu ve SATSO üyelerinin katılımlarıyla gerçekleşen eğitimde Etkin iletişim dinamikleri, Hedef odaklı iletişim, Güven faktörünün iletişim ve yönetimdeki rolü ve Anlaşılır olabilmek için algıyı yönetebilmek gibi konularda ayrıntılı bilgiler aktarıldı.

Tartıcı sunumlarla desteklediği eğitim konuşmasında konuyla ilgili genel olarak şunlara değindi: “İnsanları etkili yönetmek istiyorsak karşımızdakini tanımalı ve kendimizi de iyi tanıtmalıyız. Biz bir ekip çalışması yapıyorsak ve yönetmek istiyorsak, onları ve ayrıca ortamı da iyi tanımalıyız.

“SUSMAK DA BİR İLETİŞİMDİR”

Ne anlatmak istediğimizi doğru anlatabildiğimizi bilmek gerekiyor. Bazen ortam gereği susmak gerekebilir ve bu da bir iletişimdir. Örneğin bazı şeyleri toplantıda değil de başka iletişim kanallarıyla iletmek daha iyi olabilir. Topluluk iletişimini de bilmek, yönetim felsefesi ile ortak yönetim iletişimini doğru uygulamak önem arz ediyor. İletişimde sadece konuşmak değil, yazmaktan öte jest ve mimikler de kullanılıyor. Ses tonu, vurgu, bulunulan ortam bütünü de iletişimde etkili oluyor. Dinlemek de iletişimde çok önemlidir.

Birlikte çalışmanın üç temel şartı: zamanında, yerinde ve doğru iletişimde çalışmaktır. Eğer insanlar birbiriyle iletişim kurmazsa ortak akla ulaşamaz ve bu nedenle başarılı olamaz. İletişim aslında bilgi toplama işidir ve bu süreçte iyi bir iletişim becerisi bilginin iyi yorumlanmasına katkı sağlamaktadır. Kim olursak olalım kişilerle, toplumlarla iletişim becerimize zaman, mekan fark etmeksizin önem vermemiz gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Örneklerle devam eden eğitim soru-cevap bölümünün ardından noktalandı.

Haber Tarihi : 1/12/2021
HABER MEDYA
PAYLAŞ
Son Haberler ::