SATSO ve TOBB ETÜ-SEM işbirliğiyle Devlet Tiyatrosu Sanatçısı Davranış Bilimleri ve İletişim Uzmanı Adnan Erbaş sunumuyla “Zor İnsanlarla Başa Çıkma ve Öfke Kontrolü” konulu online eğitim gerçekleştirildi.

SATSO Üyelerinin katılımıyla webinar platformu üzerinden gerçekleşen eğitimde zor insan tipleri, bu insanlarla iletişim yöntemleri ve baş etme, öfke nedir ve türleri ile öfkeyi yönetmek adına neler yapılabileceği gibi birçok konuda bilgiler aktarıldı.

Erbaş, “Zor insanlarla ve zor durumlarla başa çıkmak iş yaşamında daha önemli bir sorun. Zor insanların davranışlarını kişiselleştirmeden, zorlayıcı davranışlarla ve zor insanlarla nasıl başa çıkılacağını ve nasıl davranması gerektiğini öğrenmek gerekiyor. Stres ve öfke çağımızın hastalığı. Çevremizdeki olaylar, gündemler stresli olmamıza neden oluyor. Stres ve öfkenin olumlu ve olumsuz iki yönü vardır. Olumlu stres Motivasyonumuzu yüksek tutar. Öğrenmeyi hızlandırır ve pekiştirir. Mücadele ruhumuzu diri tutar. İnsana yaşadığını hissettirir. 

Öfke ise işlerin iyiye gitmediğine işarettir. Sorun çözmeye yöneltir ve değişim için enerjidir. Öfkeyi kontrol altına tutup başa çıkıldığında olumlu ve yapıcı olur. Öfkeyi kontrol altına tutulmadığında olumsuz ve yıkıcı olur. Öfkeyi kontrol altına almak için olayın temelinde yatan düşünceleri fark edin. Kendi öfkenizin frenine basın ve sakin kalmaya çalışın. Öfkeli durumlarda derin ama sessiz nefes alın, gürültüden uzak durun, sakin yere geçin. Karşı taraf öfkeliyse sakin bir yere alarak çay ya da su ikram edin. Çünkü öfke durumunda tükürük bezleri durur ağız kurur bunu tekrar düzeltmek için çay ya da su verilmelidir. Öfkeli bir kişi karşısında sakin kalmaya çalışın dinleyin ve bağırmak yerine konuşun. Bu ve bunun gibi ince detaylar öfke durumunun daha da ileriye gidip istenmeyen şeylere yol açmasına engel olabilir.” diyerek bilgiler verdi.

Sunumlar, örnekler ve bilgiler eşliğinde devam eden eğitim soru-cevap bölümünün ardından noktalandı.

Haber Tarihi : 8/12/2021
HABER MEDYA
PAYLAŞ
Son Haberler ::