SATSO ile TOBB ETÜ-SEM iş birliğinde AR-GE Süreçleri ve AR-GE Destekleri konulu online eğitim gerçekleştirildi.

Eğitim ve seminer platformu SATSO Akademi üzerinden, Dr. Sn. Türkay Kısa’nın sunumuyla webinar şeklinde gerçekleştirilen eğitimde AR-GE projesi oluşturmak, AR-GE veya tasarım merkezleri ile ulusal destek programları başta olmak üzere birçok destek programı hakkında detaylı bilgiler paylaşıldı.

Eğitim sonunda katılımcılar fikirden proje oluşturmayı, AR-GE teşviklerinin neleri kapsadığı, hangi desteklerin kendilerine en uygun olduğu, nereden ve nasıl başlanması gerektiği, güncel gelişmelerin nasıl takip edileceği hakkında bilgi sahibi oldular.

Dr. Kısa verdiği bilgilerde şunları dile getirdi: “Günümüzde ulusal ve uluslararası pazarda rekabet imkanı sağlayabilmek ve büyüyebilmek için firmalar AR-GE faaliyetlerinde bulunmak zorundadır. AR-GE, amacı kapsamı süresi teknik kapsamı, paylaşım esasları, her safhada neler yapılacağı ortaya konmuş araştırmacı tarafından yürütülen projeye denir.

Özgün Olmalı ve Katma Değer Yaratmalı

AR-GE desteklerinden faydalanılması için proje özgün, deneysel, bilimsel bir çalışma olmalıdır. Katma değer ve rekabet yaratma potansiyeline haiz olan bir proje yapmak çok önemli. 6518 sayılı kanun ve a-rge mevzuatındaki düzenlemelerde ar-ge faaliyetlerinde birçok teşvik, indirim, vergi muafiyeti gibi birçok avantaj var. AR-GE ve geliştirmeye yönelik birçok kanun daha mevcut. AR-GE Merkezlerine yönelik de kanunlar var. AR-GE merkezleri yurtiçinde yürütülmesi, projelerinin bulunması, merkezin ayrı bir birimde yer alması, en az 15 çalışanın olması gibi birçok önemli husus vardır.” diye konuştu.

Örnekler ve sunumlar ile devam eden eğitim soru-cevap bölümünün ardından noktalandı. Eğitime katılanlara SATSO Akademi platformu üzerinden katılım belgeleri takdim edildi.

Haber Tarihi : 2/8/2022
HABER MEDYA
PAYLAŞ
Son Haberler ::