Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası 2018-2022 Döneminin son meclis toplantısı Olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Talip Kuriş Başkanlığında Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, Yönetim Kurulu Üyeleri, Meclis Üyeleri, Dönem içinde Meclis Üyeliği yapmış Komite Üyeleri ve Disiplin Kurulu Üyelerinin katılımı ile Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Yoklama ve gündem maddelerinin oylanmasının ardından 1200 No’lu Meclis oturumuna ait tutanak görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. Ağustos Ayı Gelir-Gider Tablosu, Kat’i Mizan ve ekleri ile Bütçe İzleme Raporu, Hesapları İnceleme Komisyonu Başkanı Vahap Gün’ün sunumunun ardından oylanarak, meclis üyeleri tarafından tasdik edildi.

Toplantıda konuşmalar öncesinde Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu’nca 2018-2022 dönemi gerçekleştirilen faaliyetlerin sunulduğu video klip gösterildi.

SATSO Eylül Ayı Olağan meclis Toplantısı’nda Yönetim Kurulu’nun faaliyetleri ve 2018-2022 SATSO çalışmaları hakkında değerlendirmede bulunan Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ konuşmasında şunları dile getirdi:

“3 Ekim’de organ seçimlerimiz var. 2018 Nisan ayında hep birlikte başladığımız 4,5 yıllık hizmet sürecimizi tamamlıyoruz. Bu süreç boyunca üyelerimize ve şehrimize yapılan hizmet, gösterilen özveri, sorunların çözümüne sunulan katkı için tüm Meclis Üyelerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Şunu özellikle belirtmek isterim ki; bizi buralara gücümüzün ve güvenimizin kaynağı, 15 bin üyemiz seçti. Bize emanet ettikleri şey sadece fiziki bir bina ya da maddi bir varlık değil, SATSO’nun 105 yıllık kurumsal gelişimi, artan itibarı, şehrin büyümesi, üyelerin menfaatinin gözetilmesi, kısacası bir Sakarya sevdasının öznesi idi. Bizler hep birlikte sadece bu emanete sahip çıkmadık, 100 yılı aşkın süredir olduğu gibi üzerine ekleyerek, büyüyerek ilerledik. Bugün geldiğimiz noktada odamızın 105 yıllık tecrübesinden yola çıkarak, birlik ve beraberlik ruhunu sürekli kılarak, sorumluluk duygusuyla hep birlikte hem üyelerimize hem şehrimize sahip çıktık, katkı sunduk. Üyelerimizden aldığımız güç ve inançla Sakarya’mızın bütün dünyaya hizmet eden bir üretim kenti olarak markalaşması çalışmalarına destek olduk.

4 yılı aşan hizmet sürecimiz boyunca “Sakarya üreten bir şehir” dedik ve tükettiğimizden daha fazla ürettik. Üreten şehrimizde “şifremiz54” sloganı ile üst kimliğimiz olan “Sakaryalılık” çatısı altında birleşip birlikteliğimizi güçlendirdik.

“GastroSakarya” ile geçmişten bugüne, köyden kente, Sakarya’dan tüm ülkeye yemek kültürümüzü anlattık, anlatmak yetmez dediğimiz yerde SATSO mutfak akademisi ile yöresel lezzetlerimizi tattırmayı hedefledik. ‘Tarım bizim önceliğimizdir’ söylemimizi yeni nesil üretim modelleri ile destekledik ve Sakarya tarımsal üretim mükemmeliyet merkezini kurduk, yerli üretime katkı sağladık, bu dönemde kurduğumuz SATSO A.Ş. ile bu ürünlerin ihracatına başladık.

17 Bin Metrekare Hizmet Kampüsü ve Sayısız Proje

Sorununa dokunmadığımız üyemiz kalmasın anlayışı ile üye hizmetlerimizi kolaylaştırdık, bugün 17 bin metrekare alanda, büyük bir hizmet kampüsü oluşturduk. Sakarya’mızın gelecek planını hazırladık, stratejilerimizi belirledik, Sakarya stratejik planı ile gelecek vizyonumuzu ön plana koyduk, birçok Oda ve Borsaya örnek olduk.

Üretim potansiyelimizi düzenli sanayileşme ile entegre etmek amacıyla Endüstri Master Planımızı hazırladık, kuracağımız yeni OSB’leri yeşil üretim ekosistemine uygun olarak tasarladık.

İş dünyamızı, küresel ölçekte yaşanan rekabete hazırlayıp, gelişimine katkı sağlayarak başarılarına destek vermeyi hedefledik; UPEP, UTE ve SUTGEM projelerini gerçekleştirdik, SATSO akademiyi kurduk.

İş birliklerimizle güçlendik; Okul&Sanayi iş birliğinde Sakarya’mızın rol model olması için yola çıktık. Nitelikli eleman arayan üyelerimizin ihtiyaçlarını yerinde tespit etmeyi ve çözüme kavuşturmayı hedefledik. Bu hedef ile protokollerimizi imzaladık. Himayemizdeki okulların doluluk oranları ve başarılarıyla gururlandık.

Üyelerimizin ve şehrimizin sorunlarını doğru tespit etmek, bu sorunlara çözüm bulmak, onları geleceğe hazırlamak için kurduğumuz ihtisas komisyonları ile her alanda etkinliğimizi arttırdık.

Yeni gelişmeleri doğru okuyup dijital alt yapılarımızı yeniledik. Üyelerimizin sektörel gelişmelerine kılavuz olmayı hedefledik; festival olarak başlattığımız PSB Anatolia’yı bugün uluslararası bir fuar organizasyonu haline getirdik.

Kurumsal mükemmeliyet yolculuğumuzda bir basamak daha yükseldik. Kaliteli hizmet anlayışımızın, düzenli iş akışımızın ve kurumsal kapasitemizin gücünü “A Sınıf Mükemmel Oda” statüsü ile taçlandırdık.

Sanatta, kültürel faaliyetlerde her zaman yerimizi aldık, ev sahipliği yaptık, sosyal sorumluluklarımızı bilerek ilerledik. “İyi ki var” dediğimiz üyelerimizle hep birlikte yürüdük. Yönetim kurulumuz, siz değerli meclis üyelerimiz, komite, komisyon ve kurullarımız ile her zaman sahada olduk. Sakarya’mızın ve üyelerimizin ihtiyacı olan her yerde bulunduk.

Üstelik tüm bunları yaparken 2,5 yıla yakın bir süre pandemi kaynaklı kısıtlamalara maruz kaldık. Pandemideki mücadelemiz ve dik duruşumuza tüm Sakarya şahit oldu.

Özetini geçtiğim tüm bu çalışmaların hayata geçmesinde verdiğiniz tüm katkılar, emekler ve desteğiniz için tekrar/ayrı ayrı teşekkür ederim. Bu süreçte yola birlikte çıktığımız ve vefat ederek aramızdan ayrılan arkadaşlarımızı da rahmetle anıyorum.

Ayrıca, görev süremiz boyunca şehrimizin sorunları, gündemi, üyelerimizin konuları ile ilgili kamuoyu oluşturmamıza destek veren değerli basın mensuplarına ve görevlerini profesyonel bir şekilde yürüten oda personelimize teşekkür ediyorum.

Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek organ seçimlerimizin üyelerimize, şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını dilerim. Kazanan Sakarya olacak.” diye konuştu.

Başkan Altuğ’un konuşmasının ardından toplantının Meslek Komitelerinin Sorunlarının Görüşülmesi maddesinde söz alan meclis üyeleri, sektörel sorunlarını ve çözüm önerilerini dile getirdi.

31. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Behlül Bayrak, “Enflasyonist baskının altında 2 yıldır ciddi fiyat artışları, iç borçlanma, açık taksitli satışlarda 5 bin TL ve altını 12 taksit yapabiliyoruz. Geçtiğimiz yılın 5 bini ile şimdiki 5 bin arasında ciddi fark var ve bu zarar oluşturuyor. Son komite toplantımızda buna uygun karar alıp değişmesine çalışacağız. Şehrin içerisinde birçok dağınık durumda bulunan cep telefonu bayilerini tek bir yerde toplanması adına bir projemiz var, KOBİ’lerin desteklenmesi, perakende alanlarda bulunmasını sağlayacak projeler olması için çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

1. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Turgay Çelik, “Mısır hasadı başladı. Sakarya’nın tarımı için ekonomik değeri yüksek olan bir ürün. Fakat limanlar kapandı, girişler engellendi deniyor ancak mısır hasadı yapıldığı ithal ürünlere sıfır fon devam ediyor.  Gübre fiyatları çok yükseldi. Çiftçilerimizin ayakta kalması adına ithal ürünlere fon’un yükseltilmesi gerekiyor. Çiftçimizin ürünlerinin değerinin yükselmesi gerekiyor. Tarım Bakanlığına gerekli çağrıları yaptık.” dedi.

31. Meslek Komitesinden Meclis Başkan Yardımcısı Necmettin Kırık, “4.5 yıl oldu. Bilişimciler olarak SATSO Meclisinde geçtiğimiz dönem temsil edilmeye başladık. Bilişim için geleceğin sektörü diyorlardı ancak bugünün sektörüyüz. Mecliste görev aldık, sektörümüzü ve meslektaşlarımızı temsil etmek, onların hakkını savunmak için çalışma yaptık. Birçok faydalı proje yaptık. Bilişim Meslek Lisesi gibi büyük çalışmaları SATSO çatısı altında gerçekleştirdik. Birçok oda ve sektör kuruluşu bizi örnek aldı. Bilişim sektörünün standartta oturtulması, meslek mensuplarının çalışma şartlarına yönelik iyileştirmeye yönelik çalışmalar yapmaya devam etmeyi arzuluyoruz. Bilişim Bakanlığı oluşturulması için taleplerimizi ileteceğiz. Hem tüketici hem de satıcının korunacağı sistemler oluşturulmasına destek vermek istiyoruz. Birçok eksikliği, ihtiyacı gidermek adına uğraştık. Meclisimiz, Yönetimimiz her zaman yanımızda oldu. Bizleri burada görevlendiren sektör temsilcilerimize teşekkür ediyoruz.” dedi.

29. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Kenan Taçyıldız, “Okullarımızın servis problemi var. Okulların giriş-çıkış saatleri ve fabrikaların personel taşıma saatleri aynı. S Plaka araç bulmakta zorluk yaşıyoruz. Belediyemiz S plaka sayısını artırabilir mi? Veliler çocukların güvenli ulaşmasını istiyor ancak servisçiler de hızlı halledip fabrikaların servisine yetişmeye çalışıyor. Bir çözüm bulmak gerekiyor.” dedi.

28. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Emrullah Terzioğlu, “15 bin üyemiz var. Artık üyelerimizin seçim sürecine bakış açıları değişmeli. Taraflardan ziyade kişilerin kendi gücüyle, kendi kalitesiyle bugüne kadar yaptıklarıyla mücadele etmelerini, Üyelerimizin de bu konu üzerinde durmaları gerektiğini düşünüyorum. Meclis çok güzel faaliyetler yaptı. Başkanlarımız ve Meclis Üyelerimizin meclis toplantılarına katılımın az olduğunu önceden de söylemişti. Üyelerimizin seçeceği meclis üyelerini araştırması lazım. Meclis üyesi olduktan sonra üyelerini ziyaret etmesi gerekiyor, hassasiyet üzerinde durması gerekiyor.” dedi.

28. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Ahmet Çubuk, “Tüm komiteleri ilgilendiren konu: Merkez Bankası faizleri düşürüyor ancak reel hayatta faizler 3 katını buluyor. Bankalar artık kredi vermiyor. Bu iş böyle giderse sanayi durma noktasına gelir, üretim düşer. Bu plan tersine dönüyor maalesef.” dedi.

14. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Hasan Çakır, “Sakarya’mızda sanayicinin arsa problemini son meclis toplantımızda da dile getirmek istedim. Küçük sanayicinin arsası yok. Yatırım ve üretim yapmakta zorlanıyor. Çok büyük bir sıkıntı yaratıyor. OSB’ler KOBİ’lere hitap etmiyor. Elektrik kesintileri yine devam ediyor ve son zamanlarda çok daha fazlalaştı.” diye konuştu.

Toplantının Dilek ve Temenniler bölümünde kürsüye gelen Meclis Üyeleri; ülke, şehir ve gündeme yönelik görüşleriyle önerilerini paylaştılar.

29. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Kenan Taçyıldız, “4.5 yıl önce buraya seçildik. Birbirimizi tanıdık, ön yargılarımız varsa kırdık, güzel dostlular kurduk. Sektörlerin dertlerini konuşarak bilgi verdik. Yeni şeyler öğrendik. Dertlerimizi paylaştık. Odamızın tüm personeline teşekkür ediyorum, yönetim kuruluna, bizi burada görevlendiren sektör arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu seçimin centilmence geçmesini diliyorum.

1. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Turgay Çelik, “KOBİ’lerin yer sorunları ciddi bir sorun. Akgün Başkan öncülüğünde ekonomi tabanlı STK’lar olarak buluşup konuşuyoruz. Bu birliktelik ile bir kooperatif kurmak ve küçük ölçekli sanayi siteleri yapmayı düşünüyoruz.

26. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Lütfi Sunman, “Seçimlere istinaden sektörümüzü gezerken bir soruyla karşılaşıyoruz. SATSO ne yapar? Bu soru bizleri çok üzüyor ancak eskiden daha çoktu şimdi daha az soruluyor. SATSO, kişiye özel hizmet yapan bir kuruluş değil. SATSO sektörlere ve Sakarya’nın sorunlarına çözüm bulmak, konuşmak, güç birliği yapmak için en doğru yerdir. Piyasada çok sıkıntı var. Tüzel kişiliğini küçültmeyi düşünen temsilcilerimiz var. Bu seçim konusunda da en samimi arkadaşların bile birbirine kırıldığını duyuyorum çok üzülüyorum. Organ seçimleri için bazıları yakını, dostu olduğu insanlara oylarını vereceklerini düşünüyor. Ancak buraya seçilen bazı üyelerimiz 4.5 yıl boyunca meclis toplantısına bile gelmiyor, komite olarak toplanmadan sektörüne katkı sunmaya gelmiyor. Hepimiz için hayırlısı olsun.” dedi.

17. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Adnan Borazancıoğlu, “2002 yılından beri Meclis Üyesiyim ve katılamadığım meclis toplantısı sayısı da sadece 2’dir. Bu kürsüden o yıldan beri yaptığım konuşmaları çıkarıp okudum, bu görevi kutsal bildim. Tüm meclis üyelerimizden bu seçimin ölüm-kalım meselesi olmadığını, bir bayrak taşıma için yarış olduğunu unutmamasını rica ediyorum. Sevgi saygı içinde bir süreç geçirelim. Sevgi bağlarımızı zedelemeyelim. Üyelerimizin bu bilinçte olduğunu biliyorum ancak 3 Ekim saat 17’00’den sonrası için ne olacağını düşünmek gerekiyor. Birbirimizi kırmaya hiç gerek yok, bizler büyük bir camiayız. Her seçim öncesi tansiyon ve gerilmeler tabii ki de oldu. Seçim sürecinin herkesin gönlündeki gibi gerçekleşir.” dedi.

33. Meslek Komitesinden Eski Meclis Üyesi Tunç Özüuğurlu, “Yaklaşık 7 ay önce işlerimizin yoğunluğu sebebiyle Meclis Üyeliğini bırakmıştım. SATSO Başkanlığına aday olduğumu açıklamıştım ancak bugün değilmiş. Kendi hayatında öncelikleri oluyormuş insanın. Bu seçime girmeme kararı aldım. Önümüzdeki seçim belki olabilir. Şirketimi çok iyi yerlere getirmeye uğraştım. 5 yılda ihracatımı yüzde 60 oranına getirmeyi başardım. Başarılıyız ancak bunu ölçmenin daha önemli olduğunu düşünüyorum. Bundan sonra seçilecek, şehrimiz için katkı sunacak meclis üyelerimize başarılar diliyorum.” dedi.

31. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Behlül Bayrak, “SATSO ne iş yapıyor kavramı çok muallakta değil artık. Seçimlerin sert ve kötü geçtiği kavramını kabullenmiyorum. SATSO çatısı altında burası ne iş yapar söylemini yıkmak adına çalışan Ticaret AR-GE komisyonunda görev aldım. Hükümetimiz öncülüğünde enflasyona karşı bir kampanya hazırlandı bizler de caddelere çıktık, Bu yıl içerisinde festival düzenledik. Findeks ile bilgilendirme etkinliği düzenledik. Başka şehirler Sakarya’yı nasıl biliyorlar diye düşündük ve Adana, Antep, Mersin, Hatay gibi illere gittik. Meclisimizin bu dönemde kaliteli ve iyi arkadaşlarımızdan oluştuğunu, dertlerimizle ilgilenen bir yönetim kurulumuzun olduğunu gördüm. Yeni dönemde de bu anlayışla devam edeceğini biliyorum. Geçmişte olduğu gibi çok güzel ve kararlılıkla yeni Meclis oluşturulacağına inancım tamdır.” dedi.

34. Meslek Komitesinden Eski Meclis Üyesi Fatma Aygün Kahya, “Meclis’te olmak güzel bir şey. Kendimi çok geliştirdim. Ancak buraya seçilmediğimizde bir kavgaya girmememiz gerekiyor. Burada hem mecliste, hem de yönetimde görev aldım. Sonraki dönem olmayınca da kısmet değilmiş deyip işimize baktık. Odaya girdiğimde herkes hoş geldiniz diye karşılıyor bu da yeterli bizlere. Bu gibi seçilme kavgasına girmeye gerek yok, şehrin geleceği ile ilgili çözümler için uğraşalım. Kimse baki kalmaz, zamanı gelince bu bayrağı herkes birbirine devreder.” dedi.

23. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Nihat Cinoğlu, “A Kalite Ödülü almalarından dolayı Oda personelimizi tebrik ediyorum. Demokrasinin olmazsa olmazı seçimlerdir. Biri kaybedince diğeri kazanacaktır. Kazananların yanında 15 bin üyenin de onlarla kazanmasını diliyorum. Dörtyol sanayi sitesinde çalışan arkadaşlarımızın daha iyi şartlarda çalışması adına ne yapılabilir. SATSO ve yerel yönetimler birlikte neler yapılabilir. Şehrimizin girişi, ilk görünüşü burası. Yollara süs bitkileri dikip de görünmesini önlemek yerine buranın gerçek bir çözüme kavuşturulması gerekiyor. Ulaşım konusunda raylı sistem mi yoksa farklı bir sistem mi olacak bilmiyorum ancak yüz bin öğrencinin okuduğu üniversitelerimizin ulaşım sorunu çok büyük. Toplumda her şey rasyonel temellere oturmuyor. En yüksek ahlak Vatana hizmet etmektir. Yolunuz sevginin kıymetini bilen gönüllere çıksın.” dedi.

17. Meslek Komitesinden Eski Meclis Başkan Yardımcısı Nuri Osman Ürküt, “Odamızın davetine icabet etmekten mutluluk duyuyoruz. Seçimlerde herkesin hakkında hayırlı olsun. Personelimize de başarılı çalışmalar diliyorum.

18. Meslek Komitesinden Meclis Divan Katibi Burcu Başar Akgün, “Meclis Üyesi olduğum süre zarfında keyifli ve güzel işler yaptığımı düşüyorum. Bizden sonra buraya gelecek arkadaşlarımızın yolu aynı, hepimiz sektörümüzü bir yerlere getirmek istiyoruz. Bu çatı altında dostlukları gördük, abilerimi, kardeşlerimi gördüm, tüm Meclis Üyelerimize teşekkür ediyorum. Bana çok şey kattınız. Meclisteki tek kadınım. En büyük temennim bu sayıyı artırmaktır.” dedi.

28. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Ahmet Çubuk, “Ben veda etmiyorum. Bu çatı altında çok güzel günler gördüm. Bu çatı altında görev yapmış arkadaşlarımız birbirlerine haklarını helal etsinler. Biz de birçok STK’da görevde bulunduk, asla siyasete dahil olmadık. SATSO da bugün olduğu gibi gelecekte de siyasete dahil olmaz.” dedi.

14. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Hasan Çakır, Meclise başladığı zaman okuduğu “Memleket İsterim” şiiri ile konuşmasını tamamladı. Seçimlerin hayırlı olmasını diledi, Meclis Üyelerine teşekkür etti.

6. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Enes Akcan, “2018 yılında göreve geldik. Pandemi, enflasyon gibi sorunlarla mücadele ettik. Zor durumlarda üyelerimizin dertlerine çare aradık. Yeni dönemde gelecek arkadaşlarımız da bu yönde hareket edeceklerdir. Yönetime, Meclise teşekkür ediyorum.” dedi.

Toplantının kapanış konuşmalarını gerçekleştiren Meclis Başkanı Talip Kuriş ise; “105 yıllık tarihe sahip olan Odamızın son 4,5 yılında sizlerin teveccühleri ile Meclis Başkanlığı görevini yürüttüm. Ve bu görevi yürüterek sizleri temsil etmekten dolayı gurur; bu süreçte 15 bini aşkın üyemize ve şehrimize hizmet etmekten büyük mutluluk duydum.

4,5 yıl önce ilk meclis toplantımızda; “Bizler, köklü ve güçlü bir Odanın mensuplarıyız. Bu koltuklarda oturuyor olmanın taşıdığı sorumluluğun bilincinde olacağımızdan, başarılı bir ekip olarak birlik ve beraberlik içinde hizmet edeceğimizden hiç şüphem yok.” demiştim. Görev sürem boyunca siz değerli meclis üyelerimizle birlikte bu vizyon doğrultusunda hareket ettik. Her ay istisnasız bir şekilde, online ya da yüz yüze toplanarak bu şehrin ve üyelerimizin konularını dile getirip çözüm önerilerimizi paylaştık, tüm enerjimizi üyelerimizin menfaati doğrultusunda harcadık.

Şimdi de 3 Ekim’de sandık başına giderek demokrasinin gereğini yapacağız. Diliyorum ki dostluk ve kardeşlik içerisinde seçimimizi camiamıza yakışır bir şekilde tamamlayacağız. SATSO meclisine devam edecek ve yeni seçilecek arkadaşlarımıza başarılar diliyorum. Şimdiden sonuçların şehrin ve üyelerimizin menfaatine hayırlı olmasını temenni ediyorum.” diyerek konuşmasını tamamladı.

Meclis Toplantısının ardından SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ ve Meclis Başkanı Talip Kuriş tarafından 2018-2022 döneminde Meclis Üyeliği görevinde bulunup katkı veren tüm Üyelere, hizmetlerine teşekkür amacıyla plaket takdiminde bulunuldu.


Habere ve plaket takdim törenine ilişkin tüm fotoğraflara ulaşmak için lütfen tıklayınız.


Haber Tarihi : 29/9/2022
HABER MEDYA
PAYLAŞ
Son Haberler ::