Ercan; “Çalışmalarımız Dayanışma Ruhu ile Birleştiğinde Geleceğe İz Bırakır”

Altuğ; “Kaldığımız yerden birlik, beraberlikle örnek çalışmalara imza atacağız”

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası 2022-2026 döneminin ilk Olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Erdem Ercan Başkanlığında Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Meclis Üyelerinin katılımı ile Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Yoklama ve gündem maddelerinin oylanmasının ardından 1201 No’lu Meclis oturumuna ait tutanak görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. Eylül Ayı Gelir-Gider Tablosu, Kat’i Mizan ve ekleri ile Bütçe İzleme Raporu, Hesapları İnceleme Komisyonu Başkanı Tuncay Cebeci’nin sunumunun ardından oylanarak, meclis üyeleri tarafından tasdik edildi.

“Üyelerimizin Güvenine Layık Olacağız”

Dönemin ilk meclis toplantısının açılış konuşmasını gerçekleştiren Meclis Başkanı Erdem Ercan, 3 Ekim tarihinde, 6081 üyemizin katılımıyla, son derece demokratik bir ortamda gerçekleşen Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Meslek Komitesi ve Meclis Üyeliği seçimlerinin odamıza ve şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. Bu süreçte Sakarya’nın dört bir tarafından kalkıp gelen, demokratik hakkını kullanarak, bizlere bu meclis çatısı altında hizmet etme imkanı veren tüm üyelerimize şükranlarımızı sunuyorum.

Bizler bugün burada bulunuyorsak hiç şüphesiz o kıymetli insanların destekleri sayesindedir. Siz kıymetli meclis üyelerimize de şahsıma göstermiş olduğunuz teveccühten dolayı şükranlarımı sunuyorum. Görevi devraldığımız değerli Talip Kuriş başkanımıza da geçmiş dönem çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Ayrıca hep birlikte yol alacağımız, aynı çatı altında üyelerimiz ve şehrimize dayanışma içinde hizmet edeceğimiz, değerli yönetim kurulu başkanım Akgün Altuğ’a ve yönetim kuruluna da başarılar diliyor, birlikte geçireceğimiz yeni dönemin hayırlı olmasını diliyorum.

Seçim sürecini geride bıraktık, bundan sonra tüm enerjimizi, ilimiz ve üyelerimizin menfaati ve gelişmesi için harcayacağız. Bu nedenle, SATSO üyeleri olmak üzere, ilk meclis toplantımız vesilesiyle, kamuoyuna yönelik birkaç önemli konuya değinmek istiyorum. Bugün, burada, SATSO meclisinde görev yapan tüm üyelerimiz ne denli büyük bir sorumluluk üstlendiklerini en iyi şekilde bilen insanlardır. Bu salonda bulunan meclis üyelerimizin tek bir derdi vardır, o da Sakarya’ya hizmet. Bu amaç doğrultusunda bu çatı altında alacağımız her kararda, bu sorumluluk duygusuyla hareket edeceğiz. Her zaman, her şartta üyelerimizin ve Sakarya’nın menfaatini göz önünde bulunduracağız.

1917 yılında, bu şehrin insanına hizmet etmek için bu odayı kuran büyüklerimizin mirasına uygun hareket edeceğiz. 105 yıl önce, ülkemiz çok zor bir dönemden geçerken, bu odayı kurmayı düşünecek kadar ileri görüş sahibi olan ticaret insanlarının izinden yürümeyi sürdüreceğiz. Yaş ortalaması 48 olan genç bir meclis olarak geçmişten bugüne oda tarihimize katkı sunan büyüklerimizin başını öne eğdirmeyip, gelecek kuşakların umudu olan bir ticaret ve sanayi odası vizyonuyla hareket edeceğiz. Odamızın kurumsal tecrübesini genç ve dinamik meclis üyelerimizle birleştirerek bu dinamik potansiyeli aktif bir şekilde kullanacağız. Bu vesileyle ticaret ve sanayi odamızın kuruluşundan bugüne kadar emeği geçenlere şükranlarımızı sunuyorum. Hakkın rahmetine kavuşmuş olanları rahmetle anıyor yaşamlarını sürdürenlere sağlıklı günler diliyorum.

Biz biliyoruz ki, ticari yaşamda en değerli sermaye dürüstlüktür. İnsan, bir şeyi kaybettiği zaman, sadece o şeyi kaybetmiş demektir. Ancak dürüstlüğünü kaybeden ise her şeyini kaybeder. Bu nedenle biz her zaman vicdanımızı dinleyip, dürüstlüğünü koruyanlardan olmanın mücadelesini vereceğiz. Bu çatı altıda görev yapan herkesin bu düşünceye sahip olduğuna yürekten inandığımı da belirtmek istiyorum. Seçimlerin ardından başlayan yeni dönemde SATSO meclisi olarak yönetim kurulumuzun öncülüğünde daha önceki süreçte olduğu gibi şehrimizin değerli yöneticileri ile uyum içerisinde çalışmaya devam edeceğiz. 

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası, üyelerinden aldığı güçle, şehrin en büyük meslek örgütüdür. Şehirdeki her platformda, görüşüne, bilgisine ve tecrübesine başvurulan bir paydaş olarak SATSO meclisi şehrimizi ilgilendiren tüm konularda katılımcı olmayı sürdürecektir. Sakarya sahip olduğu endüstriyel yatırım avantajları, ticari kabiliyeti, tarımsal üretimdeki potansiyeli, turizm değerleri, coğrafi konumu, gelişen yüzü, ülke ekonomisine yarattığı katma değer, beşeri kültür mozaiğini, Sakaryalılık kimliği ile birleştiren eşsiz bir kenttir. Ve her geçen gün yaşanabilirlik cazibesini arttırmaktadır. Bu ilgi, ciddi bir nüfus artışını da beraberinde getirmektedir. Dolayısıyla bizler bu bahsettiğim unsurlar çerçevesinde önemli bir sorumluluk üstlenmiş durumdayız.

“Üyelerimizin sorunlarının sözcüsü olacağız”

Sakarya’mızın geleceği inşa edilirken bizler önemli aktörler olarak anılacağız. Bu bilinci hiç kaybetmeyelim, ilk günkü şevkimiz ve heyecanımızı son güne kadar diri tutalım. Her zaman sahada, üyelerimizin yanında olalım. Mücadele ederek kazandığımız temsili, layıkıyla yerine getirmeli, meclis toplantılarımıza özenli olarak katılmalıyız. Ben bu konuda meclis üyelerimizin gereken hassasiyeti göstereceğine inanıyorum. Üyelerimizin bize sunduğu teveccüh sadece bu salonda bir koltuk değil, onların haklarını gözetmek, sorunlarının sözcüsü olmak demektir. Bu doğrultuda, yönetim kurulu başkanım, yönetim kurulu üyelerimiz ve siz değerli meclis üyelerimizle beraber Sakarya’mızı ülkemiz ekonomisinde, ticaretinde, turizm ve tarım alanında daha da üst noktalara taşımak için güçlü bir ekip ruhu ile çalışacağımıza inancım sonsuzdur. Sakarya’mıza kattığımız her değer aynı zamanda üyelerimizin gelişimi ve dönüşümü demektir. Geçtiğimiz günlerde ziyaret ettiğimiz Türkiye Odalar ve Borsalar birliği başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu da SATSO’nun Türkiye ekonomisi için ne denli önemli bir kurum olduğunu ifade etmiştir.

Eğer biz bir ve beraber olursak, şehrin sorunlarının çözümü için birlikte hareket edersek, güç birliği yaparsak o zaman başarılı olabiliriz. Şunu özellikle belirtmek isterim ki; gerçekleştireceğimiz tüm hizmetler, üreteceğimiz projeler, yapacağımız faaliyetler, dayanışma ruhu ile birleştiğinde geleceğe iz bırakır, anlam kazanır, daha sürdürülebilir ve güçlü olur. Bu itibarla, üyelerimizle yan yana, şehri bütün olarak kavrayan bir anlayışla hizmet ederek ortak bir dille hareket edeceğimizden şüphem yoktur. Artık bize düşen görev; bizleri bu göreve getiren üyelerimizin güvenlerine layık olmaktır. Eğer bunu başarırsak hiç şüphe yok ki kazanan odamız, üyelerimiz ve şehrimiz olacaktır. Tüm meclis üyelerimizi tekrar tebrik ediyor ve yeni dönemimizin odamıza, şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Yönetim Kurulu’nun aylık faaliyetleri ve SATSO çalışmaları hakkında bilgi vermek üzere kürsüye gelen SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, şunları dile getirdi:

“Hep Birlikte Çalışarak İlerlemenin Mutluluğunu Yaşayacağız”

3 Ekim’de başlayıp 7 Ekim’de tamamlanan yoğun bir seçim dönemini geride bıraktık. Bugün değerli meclis üyelerimiz nezdinde tüm üyelerimize seçimlerde gösterdikleri hassasiyet için teşekkür ediyorum. Camiamıza, şehrimize ve demokrasiye yaraşır bir seçim geçirdik.  Seçim dönemindeki rekabetin asıl amacı Sakarya’ya hizmet etmektir ve seçimler, sonuçları açıklanana kadar geçen bir süreçtir. Bundan dolayı artık, seçimin kazananını ya da kaybedenini değil, Sakarya’nın ve üyelerimizin menfaatini düşünmeliyiz. Kazanan Sakarya oldu. Seçim rekabetini ve rakip kimliğimizi bir kenara bırakarak şimdi kaldığımız yerden hizmet etme vaktidir

Bugün bu salonda dinamik ve gençleşen bir SATSO meclisini karşımda görüyor olmaktan memnuniyet duyuyorum. Hepinizin yeni görevlerini tebrik ediyor, hep birlikte başarılı bir dönem geçirmeyi temenni ediyorum. Geçmiş dönemde birlikte çalıştığımız tüm meclis, komite ve komisyon üyelerimize odamıza kattıkları değer için de özellikle teşekkür ediyorum. Bu dönemde de kaldığımız yerden birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde örnek çalışmalara imza atacağımıza ve geleceğe yatırım yapacağımıza inanıyorum. Bunu hep birlikte yapacağız. Sesimiz tek ve gür olduğu sürece, Sakarya ve üyelerimiz için gücümüzü ve enerjimizi harcamaya hazırız.

“Doğru aksiyon alabilmemiz komitelerimizin çalışmaları ile olacak”

Biz; meclisimiz, komitelerimiz ve güncellenen komisyonlarımızla üyelerimize daha fazla dokunan, Sakarya’ya daha fazla değer katmaya gayret eden bir Oda olacağız. Hepimiz çok yorulacağız, çok gayret edeceğiz ama istikametimizde ilerlemenin mutluluğunu da hep birlikte yaşayacağız. Yorucu ama oldukça keyifli bir dönem bizi bekliyor. Özellikle komitelerimizin yaptıkları toplantılarda sektörel konularla ilgili görüşleri, sorunları, çözüm önerileri ve üyeleri ile temas ederek aldıkları kararlar bizleri besleyecek en önemli unsurlar olacak. Komitelerimizi her zamankinden daha aktif görmek istiyoruz. Komitelerin talepleri, üyelerimizin talepleri demektir. Doğru aksiyonlar alabilmemiz komitelerimizin gayretine bağlıdır. Bizim hareket noktamız üyelerimizdir. Sizlerden daha önceki dönemde de sık sık dile getirdiğim bir konuyu tekrar rica ediyorum: değerli meclis üyesi arkadaşlarım sizler bu çatı altında Sakarya iş dünyasının temsilcileri, üyelerimizin emanetçilerisiniz. SATSO kampüsünden girerken siyasi kimliklerinizi, görüşlerinizi dışarıda bırakarak sadece üyelerimizi önceleyecek misyonla hizmet etmenizi rica ediyorum.

TOGG’un Açılışında Biz de Yer Alacağız

29 Ekim Cumartesi günü Cumhuriyetimizin Kuruluşu’nun 99. Yıldönümünde yerli otomobilimiz ve Türkiye’nin vizyon projesi TOGG’un seri üretiminin gerçekleştirileceği Gemlik Kampüsü’nün açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açılacak biz de yönetim kurulu üyelerimizle TOBB başkanımızın davetlisi olarak orada olacağız.

Dış Ticaret İstatistikleri

Sizlere ilimizin eylül ayı ihracat ve ağustos ayı ithalat verileri hakkında da bilgi vermek istiyorum. Geçtiğimiz ay ciddi yükseliş ve önemli atılımları yaşadığımız bir ay oldu. Türkiye ihracatçılar meclisi tarafından açıklanan bilgilere göre şehrimiz iş dünyası eylül ayında bir önceki aya göre %65,48, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre ise %42 artışla 462,7 milyon dolar olarak gerçekleştirdi ve ülke ihracatına %2,3’lük katkı sağladı.

Yılın ilk 9 ayında da kümülatif olarak 3.6 milyar dolarlık ihracat performansı gösterdik. Ve en çok ihracat yapan 8. Konumuna yerleştik.

TÜİK tarafından açıklanan ağustos ayı ithalatımız geçen yılın aynı ayına göre %25,2 oranında artışla 252 milyon 934 bin dolar oldu. Ağustos ayında sakarya dış ticaret dengesi 50 milyon 560 bin dolar, ihracatın ithalatı karşılama oranı ise %120 olarak gerçekleşti.

Yerli Cep Telefonu Üretimi

Ülke olarak her alanda millileşme çalışmalarına ağırlık veriyoruz. İthalatta önemli bir çıktı olan yerli oto üretimi konusundaki hassasiyeti cep telefonunun yerli üretimi için de gösterilmesi konusunda elimizden geleni yapacağız. Yerli cep telefonu üretelim.”

Başkan Altuğ’un konuşmasının ardından toplantının Meslek Komitelerinin Sorunlarının Görüşülmesi maddesinde söz alan meclis üyeleri, sektörel sorunlarını ve çözüm önerilerini dile getirdi.

21. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Ahmet Öztürk Hacıeyüpoğlu, “Son iki yıldır otomotiv sektöründe yaşanan çip krizi sebebiyle bulunurluğun azalması, emtia ve lojistik maliyetlerinin yükselmesi, artan döviz fiyatları, vergisel değişiklikler, üretim sorunu, tüketici finansman kısıtlamaları sektörü olumsuz etkilemiş durumda bu olumsuzlukların üzerine Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın hazırladığı ve TBMM'ye sunulan torba yasada geçen kanun teklifi "ÖTV Kanunu'nda tanımlı bulunan motorlu araç ticareti yapan mükelleflerin, faaliyetlerini yerine getirirken sebep olabilecekleri vergisel kayıpları karşılamak amacıyla teminat yükümlülüğü getirilmesi ve bu yükümlülüğe uymayanlara özel usulsüzlük cezası kesilebilmesi" cümlesini içeriyor. Kanun teklifine göre 0 km motorlu kara taşıtlarının üreticileri, ithal edenler, yetkili bayiler ve paralel ithalatçı olarak da adlandırılan galerileri kapsıyor.

Teminat tutarı, işletmenin aktif ve öz sermaye büyüklüğü göz önüne alınacak 30 milyonu aşmayacak, Teminat vermeyen mükellefler bir önceki hesap dönemine ait brüt satışlarının binde 3'ü tutarında ceza ödeyecek. Akaryakıt sektöründe 1 Mayıs 2022 tarihinde bu uygulama yürürlüğe sokulmuş ve sektörde sıkıntılar oluşturmuştur hatta aynı firma adına başka faaliyetleriniz varsa bunlarında cirosu da dahil ederek %1 oranında tüm cirodan teminat alınmıştır. Tüccarı ve Sanayiciyi vergi kaçakçısı durumuna sokmuşlardır. Akaryakıt Sektörüyle başlayıp otomotiv sektörüyle devam edilen bu uygulamanın diğer sektörlere de geleceğinin işaret fişeğidir.” dedi.

29. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Kenan Taçyıldız,” Yeni dönem ilimize, ülkemize hayırlı olsun. Demokratik bir seçimle buraya geldik. Sektörümüzün dili ve kulağı olmalıyız. Meclisimize sorunları taşıyarak gündem olmalıyız. Yaş ortalamamız 48 ve bu çok güzel. Gençlerin dinamikliği meclisin atardamarı olmalıdır. Sizlerin enerjisi meclisin ve yönetimin çalışması için güzel bir fırsat. Görevlerimize çalışarak gelmeliyiz. Bizler eğitim kurumları olarak yılda 1 defa ücret artış hakkı vardır. Geçmiş yılın enflasyon oranlarıyla gelecek yılı planlamamız söyleniyor bizlere ve hakkımız yüzde 62 iken Cumhurbaşkanlığı kararı ile yüzde 36’da sınırlandırıldı. Asgari ücret 2 kez zamlandı ve Ocak’ta yine zam gelecek. Bizler çalışanlarımızı mutlu etmek çok istiyoruz. Ancak işvereni kim mutlu edecek? Eğitim kurumları kredilerden yararlanma konusunda dezavantajlı konumda. Çalışanlarımız için ödediğimiz sigorta ve vergiler devlet çalışanlarından daha fazla. Bunu indirmek gerekiyor. Hizmet aldığımız firmalar yeni tarifeler talep ediyorlar. Devletimizin kurumları koruma adına bizlere devlet vermelidir, bizler devletin eğitim yükünü çeken kurumlarız.” dedi.

31. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Necmettin Kırık, “Cep telefonu satışları ile ilgili 5 bin TL üzerine taksit sınırlaması konusunda işletmeler çok dertli. 5 bin TL altındaki telefonlar da artık pek iş görmüyor. Ortalama fiyatlara çekilmesi, 15 bin TL bandına çekilmesi gerekiyor. Cep telefonu konusunda sektörü sınırlandırmak değil destekleyerek yerli üretim yapacak hale gelmesini sağlamak gerekiyor. Yerli bilgisayar ve işletim sistemi konusunda da çalışmak gerekiyor. IMEI konusunda gelişmeler sevindirici. Teknokent’te yer almak isteyen firmalarımızı yer bulmakta zorlanıyoruz. Teknokent’e biz de ortağız ve karar verici bizler de olmalıyız. Yer bulunamıyor, sıra var deniyor. SUBÜ’nün teknokent projesine onay çıktı çok güzel bir haber ancak yeterli değil daha da büyümesi gerekiyor. Stajyerlere verilen destekler daha da sadeleşmesi gerekiyor. Stajyerlerin parası firmalar üzerinden değil direk devlet eliyle verilmeli, bizleri aradan çıkarmalılar.” dedi.

13. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Gökhan Korkmaz, “Hepimiz 6 bin üstünde seçmen üyemizin oylarıyla buradayız. Bizleri seçen üyelerimizin güvenlerini boşa çıkarmadan, oy veren/vermeyen tüm üyelerin sorumluluğu ile çalışacağız. Meclisimizi hep böyle dolu görmeyi umuyorum. Bankalardaki pos vb. komisyonlar çok yüksek, bunlarla ilgili ortak pos hizmeti veren yazılımlar kullanılmakta. Ancak faizler çok yüksek ve bu yazılımlar konusunda Odamız öncülüğünde üyelerimize yönelik indirim anlaşması yapılması gerekiyor. Perakende mağazacılık yapan üyelerimiz için yüzde 1 bile bir faiz indirimi çok değerli bir kazançtır.

Hepimizin üreticilerden satın aldığı EMTİA’lar değerlendi ve üreticilerin gözünde sorumluluğumuz da yükseldi. Eskiden 500 bin TL olan alışverişler şimdi milyonları buluyor. Ancak üreticiler de şimdi yetkili firmalardan ürün satmak için teminat mektubu istiyorlar. Finansmana ulaşmak adına bankalar ile görüşüyoruz ancak her banka için ayrı bir eksper raporu isteniyor. Her banka için ayrı eksper gideri oluşuyor. Bu konuda da ciddi sıkıntı çekiyoruz. Meclis üyelerimiz dile getirdiği sorunların takipçisi olmalıdır.” dedi.

17. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Adnan Borazancıoğlu, “Enerji fiyatları yüksek ve fiyat tarifeleri çok değişken, iki taraf arasında denge gözetmeyen sözleşmeler var. Bu nedenle yapılacak şey; faturalarınızı sürekli takip etmektir, diğer tarifelerin fiyatları ile mukayese edip sürekli tedarikçinizi sorgulamanızdır.

Yıllardır telefonla dolandırıcı aramaları gerçekleşiyor ancak şimdi bu da kurumsallaştı. Büyük kurumlar üzerinden dolandırıcılıklar yapılıyor. Lütfen dikkatli olalım.

Kaliteli personel sorunu sadece eğitimle alakalı değil işçi ve işveren arasındaki çalışma barışının sağlanması adına bütçelenmesi, personel maaşlarının dengelenmesi bütün ülkenin sorunudur. Enflasyon ile gerçek satın alım gücü arasında maalesef fark var.” dedi.

34. Meslek Komitesinden Meclis Başkan Yardımcısı Murat Ekşi,

Sakarya’mıza ve SATSO’ya yakışır bir biçimde yoğun ve başarılı bir seçim süreci yaşadık. İnşallah bu seçimden sonra birlikte beraberlik içerisinde saygılı, her fikre özen göstererek, karşılıklı istişarelerle şehrimiz adına verimli bir dönem geçirmeyi umuyorum. 34. meslek komitesi olarak üzerimize düşen her şeyi yapacağız. Sektörümüzle bağdaş olan birçok meslek komitesi var. Ortak toplantılar yaparak şehrimiz ve sektörümüz adına daha güzel işler yapacağız. Hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Toplantının Dilek ve Temenniler bölümünde kürsüye gelen Meclis Üyeleri; ülke, şehir ve gündeme yönelik görüşleriyle önerilerini paylaştılar.

1.Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Turgay Çelik, “Yıllardan beri IPARD destekleme programı var ve 22 ilde destekler devam ediyor. Yatırımların yüzde 80’den fazlasını hibe olarak destekliyor. Şehrimizde verimli tarım arazileri var ancak son yıllarda yatırımlar ve üretim maliyetleri çok yükseldi. Emeğin korunması adına ciddi bir antrepo ve silo yatırımı gerekiyor. Sakarya’nın IPARD kapsamına alınması için mücadele ettik etmeyi de sürdürmeliyiz.

Şehrimizin arazileri parçalı ve dar. Toplulaştırma ile ilgili mücadelemiz var bunu başardık ancak uygulamada problem yaşanıyor. Mazot, gübre, sulama gibi maliyetlerin artışı nedeniyle toplulaştırma hiç olmadığı kadar önem arz etti. Arazi toplulaştırmasını bu dönem üzerine daha da düşmemiz gerekiyor.

Ben aynı zamanda SAMİB Başkanıyım. Kalifiye personel sorunu şehrimizin neredeyse tüm firmalarında yaşanıyor. Başkanımızın nitelikli personele yönelik eğitim merkezi projesine yönelik bizim de çalışmamız var. Kısa zamanda nitelik kazandırarak çok daha faydalı model oluyor. Kalifiye meslek, garanti gelecek diyoruz. Karşılığını almaya başlıyoruz.” dedi.

5. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi İffet Hacıeyüpoğlu, “5. meslek komitesi olarak bizler bünyemizde birçok önemli sektörü temsil ediyoruz. Temsil ettiğimiz sektörler şehrin yüzü, tanıtımı için çalışıyorlar. Seçim sürecindeki ziyaretlerimizde sektörlerin ortak sorunlarını genel olarak tespit ettik. Özellikle yemek sanayicilerimiz Tarım Bakanlığı’ndan belgelerle hizmet veriyorlar. Geçmiş yıllarda gıda üretim belgesi varken şimdi işletme kayıt belgesi var. Üretim izni belgesi olursa daha açık olacak ve kendi yerinde üretip satan ile taşıma usulü hizmet veren firmalar arasındaki fark anlaşılacaktır.  

Geçmiş dönemde İŞKUR’da işveren ve işçi temsilcilerinin aynı olduğunu, bunun daha iyi çalıştığını gözlemlemiştik. Şimdi bunların farklı olmasından kaynaklı, yeterli kovuşturma olmadığını görüyoruz. Nitelikli eleman kadar nitelikli işletme sorunu da var. Özellikle konaklama sektöründe korsan, kayıt dışı işletmeler çok doğdu. İyi niyeti suistimal eden dolandırıcılar var. Bununla ilgili turist koruma programı devreye alınabilir.

Oda olarak koromuz var ve birçok kültürel çalışmaya önem ve destek veriyoruz. Sakarya halk oyunlarımız yok ve bu konuda Oda olarak bir çalışma yapılabilir. Bu oyunları toplayabiliriz.” diye konuştu.

29. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Kenan Taçyıldız, “Burada sektörlerimizin sorumluluğunu alarak geldik. Hem sektörlerimizin hem de şehrimizi, güncel dertlerimizi bu kürsülerde çekinmeden söyleyelim. Eleştiri değil, daima öneride bulunarak katkı vermeyi amaç edinelim.” dedi.

7. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Adem Bilgen, “Yıllar önce yine bu mecliste TOGG’un Sakarya’ya gelmesi için çalışıldı. O gün ilk otomobile SATSO talip olmuştu. Şu anda açılışına denk geleceğimiz bir dönemdeyiz. SATSO Meclisi olarak otomobili Sakarya’da ilk alan biz olalım. Hizmet aracı olarak faaliyette kullanılabilir. Ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

29. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Mustafa Yıldırım, “Meclisimizin yaş ortalaması itibariyle gençleşmesi enerjimizi artıracak, fikir üretimi, çalışma konusunda destek verecektir. 29. meslek komitesi olarak birçoğumuz bizzat öğretmenlik yapmış temsilcileriz ve eğitim/öğretim konusunda destek isteyen, çocukları veya yakınları için tecrübelerimizden faydalanmak isteyen meclis üyelerimize her daim kapımız açıktır.

Ayrıca; SMA hastası olarak dünyaya gelen küçük evlatlarımıza destek olmalıyız. Çok ciddi bir hastalık ve bununla mücadele eden birçok aile umut arıyorlar. Hendek ilçemizde de hastalıkla mücadele eden 5 aylık yavrumuz Fikret Asım Karaca için de destek vermek isteyenlere duyurmak istedim.” diye konuştu.

17. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Mehmet Çatalbaş, “Meclisimizin 48 olan yaş ortalaması ve gençleşmesi çalışmalara da olumlu yansıyacaktır.

Karasu ilçemize kirli sanayi olarak bilinen katı atık dönüşüm tesisi kurulması düşünülüyormuş, Akgün Başkanımız da basın yoluyla şehrimizin bir çöplük olmadığını belirterek buna karşı çıktı. SATSO Meclisi böyle bir çöplüğe, şehrin çöplük yapılmasına karşı durmalıdır. Çin’de yıllardır yapılan bu uygulama şimdi Çin’in engellemesi nedeniyle ibre bizim ülkemize, şehrimize döndü. Buna karşı çıkmalıyız.

Kibar Holding Karasu’da yıllar önce aldığı 1700 dönüm araziye hala daha yatırım ve istihdam yapmadı. 2019 yılında BMC yatırımı başladı ancak olmadı gitti. O arazilerin akıbetini tüm vatandaşlar merak ediyor.” dedi.

3. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Mahmut Kösemusul, “Sakarya’mız 16 ilçeden oluşuyor. Hangisi birbirinden üstün diye kara veremediğimiz bir konumdayız. Bu şehrin eşrafları olarak enerjimizi, bu şehre katkı sağlamak amacıyla önümüzdeki dönemi şekillendirmek için harcamalıyız.  Bu meclis kürsüleri bizler için güzel bir hizmet imkanıdır. Yeni dönemde hep birlikte gururlanacağımız hizmetler yapmayı umuyorum. Bütün güzellikler bu şehirde toplanmış, her ilçemizde ayrı potansiyel ve güzellik var. Buna katkı sunmak bizlerin elindedir.” dedi

31. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Necmettin Kırık, “Dün ihalesi gerçekleştirilen Ada Hayat projesi çok önemli ve güzel bir proje. Emek verenleri tebrik ediyorum, şehrin merkezini ve çehresini değiştirecek bir projedir. Bu projeyi de Sakaryalı bir firmanın alması çok daha büyük bir kazanımdır.

Sakarya için çok amaçlı bir fuar alanı lazım ve ısrarla neden yapılmıyor bilmiyorum. Yıllardır bu konuyu konuşuyoruz. Çok önemli bir eksikliktir. Toplu taşımada raylı sistemlerden neden uzak duruyoruz bilmiyorum. Bu kadar üretim yapan bir şehir neden ulaşımda geride anlamıyorum. Oda olarak bu konuya ağırlığımızı vermeleriyiz. Birçok dünya şehrinde nehirler şehrin içinden geçiyor, içine alınmış. Ancak Sakarya nehrimiz dışta akıp gidiyor. Bu nehrin şehrin içine kazandırılması, imkanlarından faydalanılması gerekiyor.” dedi.

13. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi İbrahim Berat Kara, “Bizlere güvenip oy ve temsil hakkını veren herkese teşekkür ediyorum. Odamız seçimlerinde bizlere destek vermek için şehir dışı programından oy kullanmak için gelen ve oy kullanan ve hasta yatağından kalkıp seçime yetişen iki üyemize destekleri için özellikle teşekkürü borç bilirim.

Seçilen meclis üyelerimizi tebrik ederim ve meclis üyelerimizin oylarıyla seçilen Meclis Başkanımız Erdem Ercan ve Yönetim Kurulu Başkanımız A. Akgün Altuğ’u tebrik ederim. Oda tarihinin en yüksek katılımla gerçekleşen seçiminde 9 komitemiz seçime tek liste girdi. Bu 9 komitemizde de birden fazla liste olsaydı katılım %85’in üzerinde olurdu. Bu katılım üyelerimizin SATSO’dan ciddi bir beklentisi olduğunu gösteriyor. Yıllarca SATSO’ya hizmet etmiş büyüklerimiz de aramızda. Bizler de genç meclis üyeleri olarak bu camiaya katkı vermek için elimizden geleni yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Haber Tarihi : 27/10/2022
HABER MEDYA
PAYLAŞ
Son Haberler ::