Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, bu yıl 4.’sü düzenlenen Sakarya Tarım Hayvancılık Makinaları, Teknolojileri ve Yem Fuarı’nın açılış törenine katıldı.

Hendek ilçesinde düzenlenen Sakarya Tarım Hayvancılık Makinaları, Teknolojileri ve Yem Fuarı 'nın açılış törenine; Vali Çetin Oktay Kaldırım, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, Sakarya Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Genç,  protokol üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Fuarın açılış töreninde konuşan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ şunları dile getirdi: “Tarım ve hayvancılık, insanoğlunun alternatifi olmayan, eskimeyen, değişmeyen bir üretim faaliyetidir. Aynı zamanda geliştirilebilir, dönüşüme açık, kendi içinde çeşitlendirilebilir bir sektördür. Bu nedenle kıymeti her zaman bilinmeli ve doğru değerlendirilmedir.

Ve elbette ki tarımın ekonomik bağlamda en önemli girdisi verimli topraklar. O yüzden çok şanslıyız. Biz, Sakarya ovasında yerleşmiş Türkiye’nin en verimli hatta dünyanın nadir değerli topraklarına sahip bir kentiz. Bu potansiyelimizi en verimli şekilde değerlendirerek çok yönlü bir güce çevirmeliyiz.

Bizler de, Sakarya Ticaret Ve Sanayi Odası olarak şehrimizin tarım alanındaki iddiasını, gücünü ve mevcut potansiyelini üste çıkarmak için büyük gayret içindeyiz.

Tarımın yeni nesil üretim anlamında en önemli örneği olan Sakarya Tarımsal Ürünler Mükemmelliyet Merkezimiz kısa adı ile doku kültürü laboratuvarımız bunun güzel bir çıktısıdır. Çünkü biliyoruz ki; bu şehirde sanayiyi ticarete, turizmi tarıma tercih etme lüksümüz yok. Bu yüzden tarımsal üretimi destekleyici faaliyetler yapıyor, yapılan çalışmaları destekliyor ve tarımın vazgeçilmez bir unsur olduğunu her platformda dile getiriyoruz.

Bizim bu fuardan beklentimiz nedir? Çiftçimize ticaret erbabımıza şehrimize ne katacak? Bu fizibiliteyi iyi değerlendirmeliyiz. Fuarlarımızın her yıl bir öncekinden daha etkili bir şekilde yapılmasına gayret etmeliyiz. 

Çünkü şehrimiz fuar ve kongre turizmi anlamında büyük bir potansiyele sahiptir. Buna yönelik coğrafi ve iklimsel avantajlarımızı daha iyi değerlendirebileceğimiz donanımları tamamlamamız gerekiyor. Örneğin bir fuar merkezi ihtiyacımız var. Konu ile ilgili büyükşehir belediyemizin öncülüğünde çalışmalarımız devam ediyor. 

Bu fuarımızın da daha uygun bir alanda yapılması etkinliğinin artmasına katkı sunacaktır. Sakarya, tarım ve hayvancılık sektörünün öncü illerinden biridir, bu alanda yapılan fuarların da merkezi olmasını arzu ediyoruz.

Şehrimizin ürünlerini tanıtan fuarları her zaman destekledik ve desteklemeyi sürdüreceğiz. Önümüzdeki yıllarda büyüyerek ve gelişerek düzenleneceğinden ve tarım sektörüne ciddi bir vizyon kazandıracağından hiç şüphemiz yok.  Fuarın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

Protokol konuşmalarının ardından heyet, fuarın stantlarını ziyaret ettiler. Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası da stantı ile fuarda yer alıyor.

Sakarya Tarım Hayvancılık Makinaları, Teknolojileri ve Yem Fuarı 10-14 Kasım tarihleri arasında sektör temsilcilerini ağırlayacak

Haber Tarihi : 10/11/2022
HABER MEDYA
PAYLAŞ
Son Haberler ::