Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası 2022-2026 dönemi kapsamında 2023 yılı iş planı çalıştayı SATSO Meclis üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Erdem Ercan ve Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ’un ev sahipliğinde gerçekleştirilen dönemin ilk iş planı çalıştayına bu yıl diğer dönemlerden farklı olarak Sakarya Ticaret Borsası da katıldı.

Antalya’da SATSO Meclis Üyelerinin yoğun katılımı ile gerçekleştirilen geleneksel iş planı çalıştayı kapsamında toplam 11 masada 6 adımlı bir sorun tanımlama ve çözüm geliştirme sürecinde yoğun fikir alışverişi yapıldı.

Çalıştay Analiz Sentez Karlılık, Büyüme ve Sistem Geliştirme Projeleri Tic. Ltd. Şti. moderatörlüğünde yönetim danışmanı Tunç Çelik yönetiminde gerçekleştirildi.

Meclis Üyelerinden oluşturulan masalarda; Sakarya’da değişim öncelikleri, Nitelikli istihdamın artışı, Değer katan çalışan, Çevre bilinci ve ekonomisi, SATSO Hizmet Öncelikleri ve Stratejileri, İş insanlarının geliştirilmesi, Globalleşmenin gelişmesi, Sakaryalı firmaların e-ticarette ikinci-üçüncü kuşağı ve gençleri teşvik ederek hızlı gelişmesi, Girişimicilik ve yenilikçiliğin gelişmesi, Katma değerli üretimin artması konu başlıkları görüşüldü.

Konu başlıkları çerçevesinde sorunların tanımı, çözüm önerileri, söz konusu çözüm önerilerinin önündeki engeller ve bu engellerin nasıl ortadan kaldırılacağı veya azaltılacağı yönünde fikir çalışmaları yapıldı. Tüm masalar ayrıca SATSO’nun toplumsal Algısı ve bu konuda beklentiler ile ilgili görüşler paylaşıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, şunları dile getirdi: “Bugün hepimiz masalarımızda üyelerimizin, SATSO’nun, Ticaret Borsası’nın ve Sakarya’nın gelecek planlarını ve hedeflerinde belirleyici olacak kriterleri ortaya koyacağız.

11 masa 6 temel konu

Şehrimiz, oda ve borsa hizmetlerimiz, üyelerimizin gelişimine yönelik 11 masada, 6 temel konuda yapacağımız fikir teatileri ile mevcut sorunlarımızı, çözüm önerilerini, bu önerilerin gerçekleşmesinin önündeki muhtemel engellerin neler olabileceğini ve engelleri nasıl bertaraf edebileceğimizi detayları ile görüşeceğiz.

Gelecekte olmak istediğimiz nokta

Dolayısıyla önümüzdeki süreçte üyelerimiz, şehrimiz, Odamız ve Borsamızın gelişimine yönelik bir tablo oluşturarak gelecekte olmak istediğimiz noktayı tesadüflere yer vermeden, sistemli bir şekilde planlamanın adımlarını atacağız.

Çünkü biliyoruz ki; geleceğe, kendini yenileyen, öğrenen, yaşayan kurumlar ve işletmeler yön vereceklerdir.

Bu yüzden bugün buradan çıkan sonuçlar, özelden genele, sektörlerden Sakarya’ya her alana dokunan projelerin alt yapısını oluşturacaktır. Çalıştayımızın hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

“Gelecekle ilgili çoğu insan endişelenir, bazıları hazırlanır”

Çalıştay anlayışını Türkiye’de ilk uygulayan Moderatör Tunç Çelik ise masaların çalışma sistemi hakkında bilgi vererek “Gelecekle ilgili çoğu insan endişelenir, bazıları hazırlanır. Endişelenmek kolay, hazırlanmak zordur. Burada sizler Sakarya’nın ve üyelerinizin geleceğe hazırlanması konuda bir yol haritası belirleyeceksiniz. Doğru sorularla doğru cevapların sentezlenmesi üzerine bir çalışma planı ile ilerleyeceğiz.” dedi.

Gün boyu süren masa çalışmalarında meclis üyeleri, mevcut konu başlıkları ile ilgili fikir alışverişi yaparak sorun tanımlaması, çözüm önerisi belirleme ve çözümlere yönelik engelleri tanımlama ve SATSO’nun toplumsal algısı üzerine değerlendirmelerde bulundular.

Şehrimize Hayırlı olsun

Toplantının sonunda değerlendirmede bulunan SATSO Meclis Başkanı Erdem Ercan ve Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, söz konusu çalıştayın oldukça verimli geçtiğini, yoğun bir gündemi olan toplantıda meclis üyelerinin ciddi katkılar sunduğunu belirterek rapor hazır hale getirildiği zaman kamuoyu ile paylaşılacağı bilgisini verdiler. Her iki Başkan da SATSO İş Planı Çalıştayı’na katılarak deneyim, bilgi ve donanıma dayalı katkılarından dolayı teşekkür ederek “şehrimize hayırlı olsun” temennisinde bulundular


Haber Tarihi : 5/12/2022
HABER MEDYA
PAYLAŞ
Son Haberler ::