Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Büyükelçiliği iş “Kuzey Makedonya Yatırım Fırsatları” konulu toplantı kapsamında Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Büyükelçiliği Ekonomi Müsteşarı Suzana Tuneva’yı ağırladı.

Toplantı öncesi Başkan Altuğ’un Konuğu Oldu

Başkan Altuğ, Müsteşarı SATSO’da ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirterek Türkiye’nin Kuzey Makedonya ile tarihi ve kültürel bir bağ olduğunu vurgulayan Altuğ, iki ülke arasındaki bu bağın ekonomik ve ticari olarak çok daha iyi yerlerde olması gerektiğini dile getirdi.

Özellikle Sakarya’nın her anlamda üreten bir şehir olduğunu, dünyanın içinde bulunduğu değişimi takip eden gelişmiş teknolojik şirketleri ve üretim tesislerini bünyesinde barındıran, yeşil mutabakat gibi çevreci üretim bilinci çalışmalarına başlayan bir üretim şehri olduğunu vurguladı. Bu konuda her türlü iş birliğine hazır olduklarını ifade etti.

Birçok Kuzey Makedonya Firması Sakarya’yı Soruyor

Müsteşar Tuneva ise Başkan Altuğ’a teşekkür ederek Sakarya isminin ve öneminin sürekli gündemde olduğunu, Kuzey Makedonya’da birçok Türk yatırımcı bulunduğunu, ülkedeki yatırım fırsatları konusunda bölgenin en büyük üye potansiyeli sahip kurumlarından olan SATSO Üyelerini de bilgilendirmekten memnuniyet duyacaklarını ifade etti.

Özellikle Kuzey Makedonya’nın da yenilebilir enerji sistemleri yatırımlarına önem verdiğini ve 2040’a kadar fosil yakıtlardan enerji üretimini sonlandırmayı hedeflediğini vurguladı.

SATSO Üyelerinin yoğun ilgi gösterip katıldığı toplantıda Müsteşar Suzana Tuneva, ülkesinin yatırım avantajları ekonomik durumu, dış ticareti, pazar yapısı, yatırım ve iş fırsatları, iş kültüründe dikkat edilmesi gereken konulara yönelik bilgilendirmeler yapıldı. Toplantı sonunda Müsteşar Tuneva; SATSO Üyelerinin sorularını cevaplandırdı.

Haber Tarihi : 16/12/2022
HABER MEDYA
PAYLAŞ
Son Haberler ::