Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası, yeni bir resim sergisine daha ev sahipliği yaptı.

SATSO Hizmet Binası fuaye alanında yılda birkaç kez gerçekleşen ve sanatçıların el emeği eserlerinin sergilendiği etkinlerde devam ettiği sürede SATSO Üyeleri ve birçok sanatseverin uğrak noktası oluyor.

Sanatçı Gülay İnce tarafından karışık tekniklerle hazırlanan eserlerin yer aldığı “Dünsel İzdüşüm Resim Sergisi” SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ ve Meclis Başkanı Erdem Ercan’ın ev sahipliğindeki etkinliğe Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamza Al, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık ile Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Oğuz Türkay, Milliyetçi Hareket Partisi Eski Sakarya Milletvekili Zihni Açba, Sakarya Güzel Sanatlar Derneği Başkanı Ünal Dabak ile Dernek Üyeleri, SATSO Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri, TOBB Sakarya İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Zehra Dirim ve Kurul Üyeleri, SAÜ-SUBÜ Akademisyenleri ile birçok ilgili sanatsever ve basın mensubu iştirak etti.

Serginin kurdele kesimi sırasında konuşan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ; “Odamız fuaye alanını yılda birçok kez değerli sanatçılarımızın eserlerini sergilemeleri için tahsis ediyoruz. Sergi sahibi sanatçılarımıza olduğu kadar Üyelerimiz ve Odamızı ziyaret edenler için çok güzel görsel bir şölen ve aktivite oluyor. Bugün de Değerli Sanatçımız Gülay İnce’nin birbirinden güzel ve özel sanat eserlerinin sergisini açıyoruz. Odamız fuaye alanı her zaman sanatın her türüne açıktır ve sanata hizmet eden veren herkesi desteklemeye devam edeceğiz. Sanatçımız Gülay İnce ile Oda olarak uzun süredir çalışıyoruz ve sanatlarından istifade ediyoruz. Kendisini kutluyorum ve Odamızda 10 gün süreyle açık olacak sergimize tüm sanatseverleri mutlaka bekliyoruz.” dedi.

Başkan Altuğ konuşmasında güzel bir gelişmenin de müjdesini de vererek; “Sakaryalı Sait Faik Abasıyanık gibi dünyaya ün salmış bir sanatçımızın heykeli var şehrimizde ancak atıl bir köşede bakımsız duruyor. Yönetim Kurulu olarak aldığımız karar ile onu onarıp tekrar müzeye yerleştirme konusunda sorumluluğu alıyoruz. Bu da bizim sanat ve kültüre yönelik şehrimize değerli bir hizmetimiz olacaktır.” diyerek tamamladı.

SATSO Meclis Başkanı Erdem Ercan; “Oda olarak yıllardır yönetim kurulumuz öncülüğünde sosyo kültürel çalışmalara destek vermeye özen gösteriyoruz. İlimizin bu tür başarılı çalışmalarla kültür sanat faaliyetleri ile de ön planda olmasını arzu ediyoruz. Bu anlamda geleneksel kültür öğelerini mitoloji ve tarih ile birleştirerek bu nadide eserleri oluşturan Gülay İnce’yi tebrik ediyorum. Hepinize sergimize gösterdiğiniz ilgiden dolayı da teşekkür ediyorum.” dedi.

Sanatçı Gülay İnce ise; “Eserlerim arasında bu zamana kadar oluşturduğum birçok eser burada yer alıyor. 1998 yılında Rockefeller firması tarafından yapılan yarışmada derece elde eden eserlerim dahil birçok eserimi burada sunmaktan mutluluk duyuyorum. Bu eserlerimde Anadolu ve kadim medeniyetleri çağdaş bir yorumla işleyerek bir gerilim yarattım. Zamansal çelişki ve renkler ile desenler arasında çelişki oluşturdum. İzleyicide gerilim sağlayacak bir bakış açısı ile bakılmalı. Bana bu imkanı sağladığı için SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ öncülüğünde Meclis Başkanı Erdem Ercan ve SATSO Yönetim Kuruluna teşekkür ediyorum.” dedi.

Haber Tarihi : 27/1/2023
HABER MEDYA
PAYLAŞ
Son Haberler ::