Sait Faik Heykeli kendi sokağında ait olduğu yere taşındı

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası, 1906-1954 yılları arasında yaşamış Türk edebiyatının en önemli yazarları arasında gösterilen Sakaryalı yazarımız Sait Faik Abasıyanık’ın heykelini restore ettirerek kültür ve turizme kazandırdı.

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ ve SATSO Turizm Komisyonu öncülüğünde 2 yıl önce başlayan çalışmalarla atıl durumda bulunan heykelin restoresi, tefrişatı, taşınması aşamaları detaylı olarak elden geçirilip Gar Meydanı mevkii Sait Faik Sokak’ta bulunan Sakarya Müzesi bahçesine taşınarak kültür ve turizme tekrar kazandırılmıştır.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ; “Türk edebiyatındaki başarılarıyla gurur duyduğumuz Sakaryalı Sait Faik Abasıyanık’ın heykeli uzun zamandır atıl bir şekilde bir parkta duruyordu. Tarihinden bu yana onlarca kültüre ev sahipliği yapan şehrimizin geçmişten getirdiği değerlere ve kültür mirasına sahip çıkmak adına Turizm Komisyonumuzun titiz çalışmaları ile başlayan süreçte, profesyonellerce restoresi ve tefrişatı yapılmış olup, Sakarya Müzesi Bahçesi’ne taşınmıştır. Özel bir kaidenin üzerinde sergilenmektedir. Aynı adlı sokakta Sait Faik Abasıyanık Heykelinin ait olduğu yere taşınmasından memnuniyet duyuyorum.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası olarak şehrimize her alanda hizmet etme anlayışı içinde olduk. Kıymetli yazarımızın heykelinin onarılması ve olması gereken ait olduğu yere; Sakarya Müzesine yerleştirilmesinde de sorumluluk aldık.

Sakarya’mızın yetiştirdiği, Türk hikayeciliğinin en önde gelen yazarlarından olan çağdaş hikayeciliğe verdiği katkılarla adı ölümsüzleşen Sait Faik Abasıyanık’ın heykeli kendi isminin verdiği Sait Faik Sokak’ta, Sakarya Müzesi bahçesinde ziyaretçilerini bekliyor.

Bu anlamlı çalışmada bize paydaşlık ederek emek veren Turizm Komisyonumuzun değerli üyelerine, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğümüze, konunun takibi ve sona erdirilmesinde katkı sunan Sakarya sevdalılarına teşekkür ediyorum” dedi.

Haber Tarihi : 11/4/2023
HABER MEDYA
PAYLAŞ
Son Haberler ::