Sakarya Valiliği, Sakarya Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası ve Adapazarı Belediyesi paydaşlığında Türk Mutfağı Haftası Etkinlikleri, Çark Caddesi Menekşe Sanat Sokağı’nda gerçekleştirildi.

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, Yönetim Kurulu Üyeleri ile Ticareti Araştırma ve Geliştirme Komisyonu Üyelerinin katıldığı etkinliğe Sakarya Vali Vekili Ersin Emiroğlu ile Vali Yardımcısı Selda Dural başta olmak üzere Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu, Sakarya Kültür ve Turizm İl Müdür Vekili Süleyman Acar, Ticaret İl Müdürü Emre Atmaca ile çok sayıda ilgili ve basın mensubu iştirak etti.

İkincisi düzenlenen Türk Mutfağı Haftası bu yıl “Sakarya İli Yöresel Lezzetleri ve Coğrafi İşaretli Ürünlerin Tanıtımı” kapsamında gerçekleştirilen etkinlikte katılımcılara SATSO tarafından meşhur Sakarya Dartılı Keşkek, Adapazarı Belediyesi tarafından kabak tatlısı ve Boşnak Sancak Derneği tarafından Boşnak Böreği ikram edilirken yerel üreticilerin el sanatı ürünleri de sergilendi.

Açılış konuşmalarında Türk Mutfağı’nın kültürel derinliği ve önemine değinen SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ; “21-27 Mayıs Türk Mutfağı Haftası etkinliklerini üst üste 2 yıldır şehrimizde gerçekleştirmekten ve SATSO olarak destek vermekten memnuniyet duyuyoruz. Şehrimizin turizm anlamında gelişimi ve potansiyelini geliştirecek her türlü etkinliğe de destek vermeye devam edeceğiz. Şehrimizin birçok lezzetine ve ürününe coğrafi işaret tescili alınması konusunda en etkin çalışan kurumlardan biriyiz. Birçok coğrafi işaret tescilini aldık. Yenilerini de almak için girişimlerimiz sürüyor. Sakarya üreten bir şehir ancak eksik yanlarımızdan biri de turizmde hak ettiğimiz konumda olmamamızdır. Dünyanın ve ülkemizin yükselen turizm değeri olan gastronomi turizmine ciddi önem veriyoruz. Bunu da 2022’de yılın gastronomi kitabı seçilen ve uluslararası ödüllere de ülkemizden tek aday gösterilen “Topraktan Sofraya Sakarya Mutfağı” kitabımız buna örnektir.  SATSO her zaman işin içinde olacak, bu etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Haber Tarihi : 23/5/2023
HABER MEDYA
PAYLAŞ
Son Haberler ::