Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Erdem Ercan Başkanlığında Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Meclis Üyelerinin katılımıyla Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısında yoklama ve gündem maddelerinin oylanmasının ardından 1209 no’lu meclis oturumuna ait tutanak görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. Mayıs ayı Kat’i Mizan ve ekleri ile Bütçe İzleme Raporu, Hesapları İnceleme Komisyonu Başkanı Tuncay Cebeci’nin sunumunun ardından oylanarak, meclis üyeleri tarafından tasdik edildi.

Yönetim kurulunun aylık faaliyetleri ve gündeme ilişkin bilgiler vermek üzere kürsüye gelen SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, açıklamalarında şunlara değindi:

“Öncelikle dün kaybettiğimiz Erenler Belediye Başkanı değerli dostumuz Fevzi Kılıç’a Allahtan Rahmet hepimize baş sağlığı diliyorum. Hepimizi fazlasıyla üzen bir kayıp oldu.

Bugün aynı zamanda Adapazarı’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 102. yıldönümü. Sahip olduğu kadim tarihin ışığıyla büyüyen şehrimize; gücü ve güçlü yönleriyle, üretimdeki çeşitliliği ve ticari tecrübeleriyle, zengin topraklarının sundukları ve fark yaratan turizm destinasyonları ile, gelişimiyle, girişimleri ve girişimcileriyle birlikteliğin ahengini yayan kültür mozaiği ile nice yüzyıllar diliyorum…

28 Mayısta Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 2. turunu halkın iradesi ile demokratik bir seçim gerçekleştirdik. 13. Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik ediyorum. Genel seçimlerin ardından yeni ve yoğun bir ülke gündeminin içine girdik. Yeni meclis ve kabinenin önünde de çok yoğun bir gündem var. İş dünyası olarak bu gündemden beklentimiz sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması, büyüme ve üretimin artması, refah artışı ve Türkiye ekonomisini güçlendirecek yapısal reformların uygulamaya konulması, finansmana erişimin kolaylaşmasıdır. Aslında bu sadece iş dünyasının değil, vatandaş olarak hepimizin beklentisi ve temennisidir.

Hazine ve Maliye Bakanımız Sn. Mehmet Şimşek’in de altını çizdiği üzere rasyonel politikalara geri dönülmesi ile beklentilerin karşılığını bulacağına inanıyoruz. Yatırım ortamında güven esastır ve bu çerçeveden baktığımızda bu güveni sağlayacak adımlar da hızla atılmalıdır.  Diğer bir husus ise döviz kurularıdır. Üretici kesimden baktığımızda ihracatçı firmaların döviz kurlarının düşük seyretmesi nedeniyle global pazarda rekabet gücünü kaybetmeye başladığını hepimiz görüyoruz.  Bu nedenle serbest piyasa koşullarında hareket edilmelidir.

Son bir yıla baktığımızda yaşadığımız tüm olumsuzluklara ve hepimizi derinden yaralayan 6 Şubat depreminin yarattığı tabloya rağmen, Türkiye ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde bir önceki yılın Aynı dönemine göre yüzde 4 büyüme kaydettiği görülmektedir. Ancak, tarım ve sanayideki büyümenin beklenen seviyede gerçekleşmediği ve bir daralmanın olduğu da görülmektedir.

Sanayi Üretim Endeksi ve Kapasite Kullanım Oranı

TÜİK tarafından açıklanan Nisan ayı sanayi üretim endeksine baktığımızda aylık bazda %0,9, yıllık bazda ise %1,2 azalma olurken imalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı ise, bir önceki aya göre 0,8 puan artarak yüzde 76,8 seviyesinde gerçekleşmiştir.

Dış Ticaret Verileri

İlimizin TİM ve TÜİK tarafından açıklanan güncel dış ticaret verilerine baktığımızda ihracat; Nisan ayına göre %17, 2022 Haziran’a göre ise %42’lik artışla 501.4 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmiştir. 2023’ün ilk 5 ayında ise toplamda 2.2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirmiştir.

TÜİK tarafından açıklanan güncel Nisan ayı ithalat verilerine göre ise bir önceki aya göre yaklaşık %10’luk bir azalışla 319.5 milyon dolar olarak gerçekleşti. Nisan ayında Sakarya’da ihracatın ithalatı karşılama oranı ise %142 olarak gerçekleşti.

Asgari Ücret

Dün asgari ücret ara zammı açıklandı. Yeni asgari ücret %34’lük bir artışla aylık 11.402,32 Türk Lirası olarak belirlenirken asgari ücrete sağlanan işveren desteği de 400 TL’den 500 TL’ye çıkarıldı. Çalışan tüm kesimimize ve iş dünyamıza hayırlı olsun. Ücret politikası; istihdam, üretim, ticaret ve refah üzerinde doğrudan etkisi olan bir konu. İş dünyamız bu süreçte üzerine düşeni yapacaktır ancak mevcut durum malumunuz… yatırım ve yatırımcı güven ve istikrar ister. Özel sektörün, sürdürülebilir ekonomi politikaları ile, öngörülebilir bir ortamla desteklenmesi, yarınlar için önem arz etmektedir.

TOBB 79. Olağan Genel Kurulu

Çatı kuruluşumuz TOBB’un 79. Olağan seçimli genel kurulu gerçekleştirildi. Mevcut başkanımız Sn. Rifat Hisarcıklıoğlu güven tazeleyerek yeniden başkan seçildi.

Kendisini ve yeni yönetim kurulu üyelerini bir kez daha huzurlarınızda tebrik ediyor, başarılı bir çalışma dönemi diliyorum. Ülkemiz ve iş dünyamız için hayırlı olsun.

Rifat Başkanımız ayrıca, dünyanın en büyük iş organizasyonu olan milletlerarası Ticaret Odası’nın (ICC) Yönetim Kurulu’na seçildi. Hayırlı olsun tebrik ederim.

GİK Üyeliği

Genel kurulda belirlenen TOBB Genel İdare Kurulu üyeliği görevim de devam ediyor. 

Alışveriş Festivali

Şehrimizde birkaç yıldır olduğu gibi geçen hafta da konfeksiyon ürünlerine yönelik bir festival, kermes vb. Adı altında etkinlik gerçekleştirildi. Bizler şehrimizin ticaret kültürünü, rekabetini bozan, işini hakkıyla ve resmi kayıtlarıyla yapan işletmecimizi mağdur eden bu etkinliklere karşı duruşumuzu yıllardır yineliyoruz. Festival günü ticaret AR-GE komisyonumuz da alanda incelemede bulundular. Festival alanının sağlık koşullarına göre yeterli olmadığı, garantisiz ve iadesiz satış yapılarak tüketicinin mağdur edilmesinin önünün açıldığı gibi birçok durum olduğunu gözlemlediler. Vali yardımcımız ve ticaret il müdürümüz ile konuyu istişare ettiler. Bu tür etkinlikler kanuni açıdan uygun olsa da ticaret etiği açısında uygun değildir. Şehrimizin böyle bir etkinliğe ihtiyacı olması durumunda bunu tüm kurum ve kuruluşlar paydaşlığında yaptık, yine yaparız.

İPARD Destekleri

Bilindiği gibi İPARD destekleri kapsamına tüm illerimiz alındı. Bu süreçten sonra hem Sakarya Valimiz hem de İPARD temsilcileriyle görüşerek İPARD Destek Ofisi’nin Odamız bünyesinde açılması için girişimlerde bulunduk. Bugün de Odamızı görmeye geldiler. Desteklerin kapsamı, şartları açıklandığı zaman duyuracağız.”

Toplantının devamında 19. Meslek Komitesi talebiyle “Adapazarı-Cebeci Güzergahı Yolcu Taşıma Yeni Azami Fiyat Tarifesi Teklifi” maddesi görüşüldü. Komiteden Meclis Üyesi Emrah Kadir Atan, teklif ile ilgili bilgileri meclis üyeleriyle paylaştı ve tarife oy birliğiyle meclis üyeleri tarafından kabul edildi.

Toplantının gündem maddelerinde sırayla söz alan SATSO Meclis Üyeleri, sektör, ekonomi ve şehirle ilgili görüş, öneri ve taleplerini dile getirdiler.

16. Meslek Komitesi (Sigortacılık ve Finans) Meclis Üyesi Zafer Yıldırım; “Komitemiz bünyesinde Bankalar, Döviz Büroları, Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifleri, Tarım Kooperatifleri, Finans Kuruluşları, Sigorta şirketleri, Brokerler ve Sigorta Acenteleri bulunmaktadır. Muhteva olarak ile bir bağ olduğu görünse de aslında sigorta acenteleri bu grup içerisinde satışa sunulan ürünün benzerliğinden dolayı aynı komitededir, fakat farklı kanunlar ile yönetilmektedir.

Ülkemizde 53 adet bankanın 10 bine yakın şubesi bulunmakta olup her biri sigorta poliçesi satabilmektedir. Ülkemizde 109 adet broker ve sayısı belli olmayan şube satış kanalı sigorta poliçesi satabilmektedir. Acenteler olarak sadece biz satalım derdinde değiliz ama elbette tekelleşmeye karşı durmalıyız, raf ürünü aynı olan firmaların da aynı şartlarda ve aynı kanunla yönetilmesi adaletin tesisi için çok önemlidir. 2023’ün ilk 3 ayında %70 karlılığını arttırmış bir Banka sektörünün Ekonomik darboğazın yaşandığı bu dönemde kredi veririm ama Kasko, Ferdi Kaza, Bireysel Emeklilik poliçesi yapmak zorundayım tehdidi ile insanları sıkıştırması her geçen gün acentelerimizin elini kolunu bağlamaktadır. Denetim organlarının da yazılı belge ile bunları bize iletin demesi, Kredi kullanacak kişileri kendilerine mecbur bırakmaktadır. 2000’li yılların başında Acente payı %85 iken şu an %60 seviyelerine düşmüştür.

2 ay önce Komite üyelerimiz ile SDDK Başkanı ile yapmış olduğumuz toplantıda tüm bu problemleri kendisine ilettik ve sağ olsun ‘’Sigorta Aracıları’’ başlığında mesleğimizin yeni tanımı ortaya çıktı.

SAİK Ülkemizdeki tüm acentelerin çatı kuruluşudur. Bizim amacımız sektörden olan, problemlerden dertlenen bunların çözümünde aklıselim yaklaşım sergileyen ve en önemlisi adaletli bir kanun ile acenteleri; banka, broker ve sigorta şirketi üçgeninde ezdirmeyecek bir yapıya kavuşmak istiyoruz. İlimiz genelindeki 162 acentenin katılacağı bir seçim ile Sakarya il delegeleri 7 Temmuz’da yapılacak seçimle belirlenecek olup bu delegeler SAİK kurulunu belirleyecektir.

Birleştirmek, değişim, ortak hareket, saygı gibi terimler her zaman vaat edilen ama hiçbir zaman pratiğe dökülemeyen hareketlerdir. Biz bunu başlattık. Her meslektaşımızı saygı ile dinledik, beraber sorunlarımızı ve yol haritamızı çıkarttık ve tek ses olarak Sakarya’dan bu ateşi yakarak ben demeden biz olarak yola çıktık ve Sakarya Sigorta Acenteleri delegeliğine aday olduk.

25 yıllık mesleki tecrübemiz ve 10 yıllık Mesleki STK tecrübemizi birleştirince ve meslektaşlarımızla beraber dertlenince çözülmeyecek problem kalmayacağına inanıyoruz.

Hz. Muhammed (S.A.V.) ‘in “Birlikte rahmet, Ayrılıkta azap vardır” sözünü şiar edinerek, Seçim kazanmak değil, insan kazanarak ilerleyeceğiz. Elbette Sadece Sakarya’da değil nasip olur ise SAİK’ te ve Tüm Türkiye de ilimizi, mesleğimizi ve meslektaşlarımızı en güzel, en doğru, en adaletli bir şekilde temsil edeceğiz.

29. Meslek Komitesi (Eğitim ve Öğretim Faaliyetleri) Meclis Üyesi Kenan Taçyıldız; “Yeni asgari ücret belirlendi, hayırlı olsun. Ancak burada biz özel okullara ve çalışanlarımıza büyük bir haksızlık yapıldı. Asgari ücret artsın, insanların refah seviyesi yükselsin istiyoruz ancak okullara uygulanan zam sınırlaması kalkmalıdır. Bizler şu anda 2022-2023 eğitim-öğretim dönemini devam ettiriyoruz. Bu dönemde %36 zam aldık. Ocakta asgari ücret %54, şimdi %34 arttı. Bizler yüzde 36 zam alıp %88’lik zam vermek mümkün değil. Bu sadece okullarımıza değil okullarımızda çalışan herkese haksızlıktır. Kurumlarımızda çok değerli öğretmenlerimiz çalışıyor. Bunun bir an önce çözülmesi gerekiyor.” dedi.

1. Meslek Komitesi (Tarım Ürünleri Üretimi ve Ticareti) Meclis Üyesi, “İPARD kapsamında Eylül-Ekim aylarında çağrıya çıkılacak. Destek almak için arsa, tarla vb. alanların yatırım yapacak hale getirilmesi önem arz ediyor ve hazırlanması gerekiyor. Yakın zamanda ayrıntılar gelecektir.” dedi.

SATSO Mayıs Ayı Meclis Toplantısı Dilek ve Temenniler Bölümünün ardından, Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ’un değerlendirmeleri ve Meclis Başkanının oturumu kapatması ile sona erdi.

Haber Tarihi : 22/6/2023
HABER MEDYA
PAYLAŞ
Son Haberler ::