Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası ile A.B.D Başkonsolosluğu iş birliğinde "A.B.D.' de Nasıl Yatırım Yapılır. Türk Yatırımcılar Basamak Basamak Nelere Dikkat Etmeliler?" konulu toplantı gerçekleştirildi.

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ’un ev sahipliği, A.B.D Başkonsolosluğu Ticaret Konsolosu Yasue Pai ile Konsolosluk Yetkilileri Ebru Olcay, Perim Akgüner ve Zeynep Sönmez İhtiyar tarafından SATSO Üyesi katılımcılara A.B.D’de yatırım yapmaya yönelik merak edilen tüm bilgiler ayrıntılı şekilde aktarıldı.

Toplantının karşılama konuşmasını gerçekleştiren SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, “Bilindiği gibi Amerika, dünyanın en büyük ekonomilerinden biri ve dostumuz olan bir ülkedir. A.B.D. küresel ticarette başrol oynayan, teknoloji başta olmak üzere en büyük global şirketleri bünyesinde barındıran, dünyanın en büyük tüketim ekonomisi olarak da adlandırılan, iş ortaklıklarına da ciddi önem verdiğini bildiğimiz/ ayrıca ülke olarak da ittifak içinde olduğumuz bir ülkedir. Sakarya ile A.B.D arasındaki ikili ticaretimize baktığımızda ise 2023 yılında 42.4 milyon dolar ihracat 41.6 milyon dolar ithalat ile toplam 84 milyon dolarlık ticaret hacmine sahibiz. En fazla ihracat yaptığımız ürünler grupları ise mineral ürünlerinin imalatı, elektrik teçhizatı, makine ve mobilya olarak öne çıkıyor. Bu bahsettiğim ikili ticaret hacmini artırmak için bu tür bilgilendirme etkinliklerin verimli olacağını düşünüyor, katkı sağlamasını, yeni yatırımlara da öncülük etmesini diliyorum.

Ayrıca üst kuruluşumuz TOBB’un A.B.D Chicago’da Türk yatırımcılar için bir Türk Ticaret Merkezi var. Bu merkez yatırımcıların oradaki ticari ilişkilerine, şirket kurma işlemlerine ve depolama işlemlerine destek olacak şekilde oluşturuldu. Bu merkezden de ciddi destek alabilirsiniz.” diye konuştu.

A.B.D Başkonsolosluğu Ticaret Konsolosu Yasue Pai, “Sakarya’da bulunmaktan ve SATSO’da misafir olmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. SATSO Başkanı Akgün Altuğ’a bu önemli etkinliği düzenledikleri için teşekkür ediyorum.

Siz değerli yatırımcı adaylarına yardımcı olmak için buradayız. Geçtiğimiz ay SATSO’ya yaptığımız ziyaret esnasında özellikle bir potansiyel işbirliği alanı belirledik. Globalleşmek isteyen ve yatırım alanlarına ABD’yi eklemek isteyen firmalara iş birliği çerçevesinde destek olma kararı olduk. Bu etkinlikten çok başarılı projelerin çıkacağından eminim. ABD girişimciler risk alanlar ve fırsatların çok olduğu bir ülke. Teknolojimiz ekonomimiz ve iş imkanları konusunda çok imkanlar sunuyor ancak globalde ürkütücü görünüyor olabilir. Aktaracağımız bilgilerle bu tedirginlikleri gidereceğimize inanıyorum. Bu programla birlikte, Türkiye’nin büyük firmalardan küçük girişimcilere kadar her büyüklükteki firmaya ABD’deki yatırım ortamını keşfedeceklerini ümit ediyoruz.

Ticaret Konsolosu Pai’nin konuşmasının ardından Konsolosluk Yetkilileri Ebru Olcay, Perim Akgüner ve Zeynep Sönmez tarafından çalışma alanları, Türk Yatırımcıların güvenli yatırım yapmaları, vize işlemleri, Amerika’daki bürokratik işlemler, teşvik-hibe ve kredi işlemleri konularında SATSO Üyelerini bilgilendirip merak edilen soruları cevaplandırdılar.

Haber Tarihi : 15/2/2024
HABER MEDYA
PAYLAŞ
Son Haberler ::