SATSO’dan Meşhur Adapazarı Dartılı Keşkek İkramı

21-27 Mayıs Türk Mutfağı Haftası münasebetiyle kutlama etkinlikleri Sakarya Valiliği Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü öncülüğünde Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası başta olmak üzere belediyeler, üretici kooperatifler, resmi kurum ve sivil toplum kuruluşlarının paydaşlığında Atatürk Bulvarı’nda gerçekleştirildi.

Etkinliklere Sakarya Valisi Yaşar Karadeniz, Vali Yardımcısı Aslan Avşarbey, SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, Sakarya Defterdarı Dursun Ali Özel, Kültür ve Turizm İl Müdürü Süleyman Acar, Belediye Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri ve Sakaryalılar iştirak etti.

Atatürk Bulvarı’nda sırayla açılan stantlarda şehrin yerel, yöresel lezzet ve el sanatları ürünleri sergilendi. Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından kurulan stantta Sakaryalılara Sakarya’nın coğrafi işaret tescilli ürünü olan Adapazarı Dartılı Keşkek ikramında bulunuldu.

2022 yılından bu yana gelenekselleşen ve bu yıl üçüncüsü düzenlenen Türk Mutfağı Haftası “Sürdürülebilir Türk Mutfağı: Sağlıklı, Geleneksel, Atıksız” temasıyla tüm Türkiye’de aynı anda gerçekleştirildi.

Açılış konuşmaları sırasında konuşan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, Sakarya’nın Türk mutfağına birçok lezzeti kazandırdığını belirterek şunları dile getirdi: “21-27 Mayıs Türk Mutfağı Haftası kutlu olsun. 3. yılına girdiğimiz ve artık gelenekselleşen bu hafta bu yıl “Sürdürülebilir Türk Mutfağı: Sağlıklı, Geleneksel, Atıksız” temasıyla kutlanıyor. Dünyada turizm ekonomiyi ayakta tutan önemli sektörlerden biridir. Son yıllarda da gastronomi turizmi alanını genişletiyor ve pastadan aldığı payı ciddi oradan yükseltiyor. Sakarya’mız çok önemli kültürel birikime sahip. Bizler de Sakarya’nın gastronomi turizminden hak ettiği payı alması için gayret ediyoruz. 2019 yılında başladığımız Gastro Sakarya projesi ile önce şehrimizin kültürel lezzetlerini ve reçetelerini bir kitap haline getirdik ve yine bu proje kapsamında SATSO Mutfak Sanatları Akademisi’ni hayata geçirdik. Önemli lezzetlere sahibiz ve bunu ulusal, uluslararası alanda tanıtmak gerekiyor. Bu etkinlikte emeği geçen herkese ve tüm katılımcılara teşekkür ediyorum.” dedi.

Haber Tarihi : 22/5/2024
HABER MEDYA
PAYLAŞ
Son Haberler ::