Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’nın Mayıs Ayı Meclis toplantısında Meclis Üyelerinin Söğütlü OSB ile ilgili değerlendirmelerinin ardından konuşan Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ şunları dile getirdi;

Gerçek yatırımcıya kapımız sonuna kadar açık

“Söğütlü OSB’de diğer OSB’ler gibi kurulma çalışmalarını yürüttüğümüz bir OSB’dir. Sakarya’nın 9. Organize Sanayi Bölgesi’dir. Biz bütün OSB’lerimizde bir dernek ile çalıştık.

Söğütlü Organize Sanayi Bölgesi için; yaklaşık 10 yıl önce Erzincanlı sanayicilerin kümelendiği İstanbul’da kurulmuş bir derneğin talebiyle yer arama çalışmaları sonucunda Söğütlü’deki mevcut yerde bir OSB kurmak için süreç başladı.

Bu oluşumda Valilik, Büyükşehir Belediyesi, Söğütlü Belediyesi, SATSO yer aldı. Süreç o zamandan beri devam ediyor. Geçtiğimiz yıl kurulumu Sanayi Bakanlığı tarafından onaylandı ve biz müteşebbis heyete SATSO üyelerinden oluşan 7 arkadaşımızı seçtik. OSB’nin Yönetim Kurulu Başkanı da SATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökhan Tiryaki oldu. Bu süreçten sonra OSB ile ilgili bütün çalışmaları Vali Bey’in başkanlığını yaptığı müteşebbis heyet ve Gökhan Tiryaki’nin başkanlığını yaptığı yönetim kurulu yürüttü.

Dernek bu süreçte birçok üye kaydında bulunmuş ve bu üyelerin talebi 3000 dönümün üzerinde görünüyor.   OSB’mizin brüt alanı 2400 dönümdür. Hepsi sanayi arsası değildir.  Bu alanın içinde çevre koruma bandı, yollar, yeşil alanlar vb. var.  Bu alanın maksimum 1400-1500 dönüm bir alanı sanayi parseli olacak gibi görünüyor. Arazi OSB ilan edilmeden önce de bilgimiz dışında el değiştirmeler olmuş. Yaklaşık 900 dönüm civarı bu şekildedir. 900 dönüm içinde gerçekten sanayici ve üretici olan firmalar var. Ama sanayicilik ve üreticilik de alakası olmayan firmalar da var. Bizim hedefimiz üretici firmalara yer vermek.

Bu yüzden 1400 dönüme sanayici seçmek için kriterler koyduk. Üretim yapmayan hiçbir yatırıma bundan önceki organize sanayi bölgelerinde müsaade etmediğimiz gibi bundan sonra da etmeyeceğiz. Gerçek yatırımcıya kapımız sonuna kadar açık.

Söğütlü OSB’nin müteşebbis heyet toplantısında spekülatif durumlara imkan vermemek adına yatırımcılar için sanayi sicil belgesi, kapasite raporu, yeşil üretim, yüksek istihdam, ihracat gibi kriterler koyduk. Bu kriterler, firmaları doğru değerlendirmemizi sağladı

Derneğin müteşebbis heyete sunduğu üye listesi arz edilen arazinin neredeyse 3 katı. Buna ek olarak genişleme alanı öngörmüşler ve onu da tahsis etmişler. OSB bitmeden önce genişleme söz konusu değil.

Müteşebbis Heyetin belirlediği kriterlere göre yer tahsis yapılacağı bilgisi derneğe iletildi. Bu sıralama ile 41 firma ile sözleşme imzalandı.  Bu 41 firmanın 39 tanesi dernek üyesi firmalar. Diğer iki firma ise; dernek üyesi olmayıp Yönetim Kurulu tarafından yapılan inceleme ve değerlendirmeler sonucunda Sakaryalı olan, yüksek ihracat ve istihdam sağlayan, ileri teknoloji ile üretim yapan 2 firmadır. Net 705 dönüm arazi tahsisi yapıldı. Tahsislere devam edilecek. Ancak daha önce yer alan firmalar adına mahkeme tarafından yürütmeyi durdurma kararı verildi. Mahkeme süreci devam ediyor. Müteşebbis heyet ve yönetim kurulu kural ve kanun neyse onu yapıyor.

Fakat OSB derneğinin bu süreçte üyelerinden çeşitli konularda bağış ve para topladığı hususundaki söylemleri ve konuşmaları yeni yeni öğrenmiş bulunmaktayız.

 Bu konu bizim ve müteşebbis heyetin bilgisi dışında gerçekleşmiştir. Bu konuda derneğin denetimi ve yönetimi müteşebbis heyetin dışındadır. Dernek bağımsız bir kuruluştur. Tüm denetim ve inceleme yetkisi devletin resmi kurumlarına aittir.   Derneğin kaç yıldır, hangi konularda, hangi isim ve maksat hakkında para topladığını bilmiyoruz ve bilmemiz mümkün değildir.  Konu yetkili mercilerce takip ediliyor.  Daha önceki organize sanayi bölgelerinde dahil hiçbir OSB’mizde hukuk dışı durum yaşanmamıştır.

Ayrıca hiçbir organize sanayi bölgemizde sanayici olmayan, üretici olmayan hiçbir firmaya bir metrekare bile yer verilmedi. Önceki kurduğumuz OSB’lerde fabrikalarımız çalışıyor, üretim yapılıyor, ihracat yapılıyor.

Fakat Söğütlü Organize Sanayi Bölgesi’nde bu durumdan kaynaklı, bir sıkıntı yaşandı. Bizim Odadan seçtiğimiz üyelerimizin de olduğu Müteşebbis Heyet’e ve Yönetim Kurulu’na geçtikten sonra usule uygun bir şekilde OSB’nin süreci devam ediyor. Umarım Mahkeme aşaması kısa zamanda çözülür ve kamulaştırma sona erer.

Şeffaf bir şekilde altyapı ihalesini herkesin gözü önünde yapacağız. Yolumuza devam edeceğiz. Bu bizim ilk organize sanayi bölgemiz değil, son OSB’miz de olmayacak”

Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısının Meslek Komitelerinin Sorunlarının Görüşülmesi ile Dilek ve Temenniler maddesinde konuşan meclis üyeleri sektörel sorunlarını dile getirdi.

20. Meslek Komitesi (Enerji ve Petrol Ürünleri) Meclis Üyesi Ali İhsan BAKIM, “

Kredi kartları komisyonlarıyla ilgili bütün akaryakıt istasyonlarından dönüşler var. Herhangi bir sonuç alamadık. Oda olarak bankalarla SATSO üyelerine yönelik ortak bir komisyon anlaşması yapılabilir mi?” dedi.

4. Meslek Komitesi (Tarım Ürünleri Üretimi ve Ticareti) Meclis Üyesi Ahmet BAYRAK, “Esnaflara yönelik mevcut kredi faizlerinin güncellemesi olayı zaten sıkıntılı olan esnafın üzerine ciddi bir yük getirdi. Zaten piyasada bunalım var daha da gerginlik oluyor. Büyükşehirde taşlar yerinde oturdu ve önemli bir şehir plancısı genel sekreter oldu. Bu gelişmeyle artık Sakarya’nın kentsel dönüşüm planlarının yapılması gerekiyor. Çok hızlı bir şekilde imar planlarını yapması gerekiyor. Yönetmeliğe uygun olmayan tüm yapıların hızlı bir şekilde dönüşmesi gerekiyor.

Beyaz et ihracatına yönelik gelişme çok ciddi bir problemdir. Üretici firmalardan üreten küçük çaplı çiftçilere de sıçrayacak. Bizler ithalatın önüne geçmeye çalışırken ihracat kısıtlanıyor. Ülkemize 600 bin hayvan gelecek. Geçen sene 4.1 dolardan geldi bu sene 6 dolardan gelecek. Birileri dolar bazında fazladan 540 milyon dolar para kazanıyor. Emtia fiyatları geçen yıldan daha düşük olmasına rağmen cebimizden fazla para çıkacak.” dedi.

31. Meslek Komitesi (Bilişim ve Telekomünikasyon) Meclis Üyesi Behlül BAYRAK, “Bizler bir şeyler yapmaya gayret eden bir odayız, herkes taşın altına elini koyuyor. Yaz sezonu gelmekte ve şehrin birçok yerinde özel günlere ithafen çeşitli kermesler düzenlenmekte. Biz bu konuda yerel yönetimlerle iletişimdeyiz. Ticaret erbaplarının olduğu yerlerde bazen de tam karşılarında bu stantlar açılıyor. Bir yardım, ihtiyaca yönelik bir kampanyaya destek amacıyla yapılan tüm organizasyonları bizler de destekliyoruz ancak bunun dışında yapılanlar ticaret erbaplarımıza zarar veriyor. Bu tür etkinlikler, tam karşısında vergisini veren, komisyon ödeyen, binlerce lira kira ödeyen, istihdam sağlayan ticaret erbaplarımıza yönelik haksızlığa neden oluyor. SATSO ve Geyve Belediyesi ortaklığında çok güzel bir merkez açıldı, kadınlar istihdam sağlandı, tarladaki ürünler katma değerli bir hazineye dönüştü. Bu gibi örnekler çoğalabilir. Bizler üyelerimizi korumak zorundayız. Ek olarak bazı işletmeler ve firmalar sokaklardaki stantlarını artık yürüyüş yoluna doğru uzatmaya başladı çünkü bu enflasyonda cezalar komik rakamlar oldu. Şehrimizde ciddi bir trafik sorunu var bizler de komisyon olarak Büyükşehir Belediye Başkanımızın projelerine katkı sunacağını düşüneceğimiz çalışmalar yapacağız.” dedi.

17. Meslek Komitesi (Kooperatifler, Enerji Altyapı ve Hafriyatçılar) Meclis Üyesi Adnan BORAZANCIOĞLU, “Cevabını bildiğimiz soruları soramıyoruz. Dünyadaki gelir dağılımındaki adaletsizliği insanları ve dünyayı evireceği durum bizi, maalesef şu anda Türkiye ekonomisinde duyduğumuz endişeden daha kötü duruma getirecektir. Dünya bankası Türkiye’ye 1 milyar dolarlık yenilenebilir enerji ve elektrik altyapısı yenilemesi için kaynak aktaracak. Bu kaynak kamu bankaları eliyle olmayacak. Bu kaynaktan ne kadar pay alabiliriz diye düşünmemiz gerekiyor. İşsizlik, işçisizlik ve nitelikli istihdam sorununa yönelik: Türkiye’deki işsizliğin mahkumların, engellilerin, kadınların iş dünyasına kazandırılamamasından dolayı olduğunu öğrendim ve haklı buldum. Gelişmiş ülkeler işçi sağlığını kendilerine benimsemişler. Diğer ülkeler ucuz işçi ithal ediyor. Beklemek ile olmuyor peşinde bizim olmamız gerekiyor.” dedi.

29. Meslek Komitesi (Eğitim ve Öğretim Faaliyetleri) Meclis Üyesi Mustafa YILDIRIM, “İl Milli Eğitim Müdürümüzü ziyaret ettik. Teknik eleman eğitimi konusunda iş birliğine hazır olduğumuzu belirttik. Ferizli OSB yakınında bir okulu plastik konusunda uzmanlaşmış meslek lisesi olarak değerlendirmeyi düşündüklerini belirtti. Nitelikli personel sıkıntısı yaşayan ve bu konuda tavsiyesi olan komitelerimiz için bir komisyon kurulabilir.” dedi.

SATSO Mayıs Ayı Meclis Toplantısı gündem maddelerinin ardından noktalandı.

Haber Tarihi : 4/6/2024
HABER MEDYA
PAYLAŞ
Son Haberler ::