Tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde sınav ve belgelendirme yapmak üzere kurulan TOBB - MEYBEM geçtiğimiz aylarda, Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri, inşaat, metal, asansör ve makina sektörlerinde, toplam 19 dalda Mesleki Yeterlilik Kurumu'ndan (MYK) sınav ve belgelendirme yetkisi aldı

Bu yetki çerçevesinde TOBB-MEYBEM ve Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası SATSO arasında sağlanan işbirliğiyle ilimizde ilk  "Mesleki Yeterlilik Belgesi"  sınavları gerçekleştirildi.

Teorik sınavlarının Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası eğitim salonlarında, performans sınavları Mikron Makine firmasında yapıldı.

Sınavlara; Makine Bakımcı Seviye 3 ve Seviye 4 Mesleklerinde 7 Firmadan (Mikron Makine Ltd. Şti., Netmak Makine Ltd. Şti., Paksan Kireç A.Ş., Kahya Rejenere Ltd. Şti, Yılgenci A.Ş., Kromel A.Ş., Hasel Tesisat)   17 aday katıldı.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul Mesleki Yeterlilik Belgelerinin önemine değinerek şunları dile getirdi:

“SATSO olarak kaliteli eğitim, katma değerli güçlü üretim, nitelikli istihdam için çalışmalarımız devam ediyor. İlimizde, hedeflerimiz doğrultusunda planlanan sanayi ve ticari alanlar sonucunda istihdam ihtiyacı her geçen gün artmaktadır. Bu konuda önemli çalışmalarımız arasında yer alan Mesleki Belgelendirme çalışmalarımız TOBB MEYBEM işbirliği ile devam ediyor. ‘’ dedi.

TEHLİKELİ MESLEKLERDE ÇALIŞANLAR İÇİN

Mesleki Yeterlilik Belgesi olmadan tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde kişilerin çalıştırılması halinde idari para cezası uygulanması 2017 yılı itibariyle başladı. Yine aynı tebliğde belirtilen 48 meslekte yapılan sınav ücretleri de İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanıyor.

SATSO aracılığıyla sınavlar, TOBB - MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri tarafından gerçekleştiriliyor. Bu kapsamda Teorik ve Mülakat sınavları Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’nda ya da uygun olan işletmelerde, performans sınavları ise saha ortamında (atölye, fabrika, şantiye vb.) düzenlenmeye başladı.

Mesleki Yeterlilik Belgesi için TOBB - MEYBEM'e başvurular Odamız üzerinden alınacak olup her 10 kişilik grup için sınav açılmaktadır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenen tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde faaliyet gösteren, Mesleki Yeterlilik Belgesi alması zorunlu işlerle iştigal eden üyelerimizin cezai yaptırımlara maruz kalmamaları için bir an önce çalışanlarının sınava girmesi ve belgelendirilmelerini sağlamaları menfaatleri icabıdır. Üyelerimize ve kamuoyuna önemle duyurulur.”

Sınav ve Belgelendirme Hizmeti Verilecek Meslek Alanları; İnşaat Grubu; Ahşap Kalıpçı Seviye 3, Betonarme Demircisi Seviye 3, Betoncu Seviye 3, Duvarcı Seviye 3, İskele Kurulum Elemanı Seviye 3, Sıvacı Seviye 3, Seramik Karo Kaplamacısı Seviye 3, Isı Yalıtımcısı Seviye 3, Panel Kalıpçı Seviye 3, Düz İnşaat İşçisi

Seviye 2

Asansör Grubu; Asansör Bakım ve Onarımcısı Seviye 3, Asansör Bakım ve Onarımcısı Seviye 4

Metal Grubu; Metal Sac İşlemeci Seviye 3, Metal Sac İşlemeci Seviye 4, Çelik Kaynakçısı Seviye 3 

Makine Grubu; CNC Programcısı Seviye 4, CNC Programcısı Seviye 5, Makine Bakımcı Seviye 3, Makine Bakımcı Seviye 4 

Konu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için SATSO ile iletişime geçilebilmekte ya da www.meybem.com.tr adresi üzerinden bireysel veya kurumsal olarak başvuru yapılabilmektedir.

 

 

 

Haber Tarihi : 17/3/2017
HABER MEDYA
PAYLAŞ
Son Haberler ::