Mayıs ayı ihracatı Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklandı.

İhracat rakamlarında Türkiye'nin ihracatı yüzde 15,8 artışla 12 milyar 472 milyon dolar olurken, ihracatını en çok artıran il Mayıs ayında da yine Sakarya oldu.  2017 yılının ilk 5 ayda ihracat artışının yaklaşık dörtte birini tek başına Sakarya gerçekleştirdi.

26 Sektör 125 Ülke

Sakarya ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 237, geçen aya göre yüzde 18,5 artışla 478 milyon 343 bin 37 dolar ile ülke ihracatının ciddi bir bölümünü gerçekleştirdi. İhracatçı iller arasında geçen yılın aynı dönemine göre üç basamak ilerleyerek çıktığı 7. sıradaki yerini korudu. Toplam 125 ülkeye 26 sektörde gerçekleştirilen ihracatın çoğunluğunu otomotiv endüstrisi sırtladı.

Türkiye’nin Lokomotif Şehri

Konu ile ilgili değerlendirmede bulunan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul ilimizin ihracattaki başarısından gururlandıklarını belirterek “Sakarya ihracat hedefleri doğrultusunda koşar adım ilerleyen güçlü ve hızlı bir bölge olarak dikkatleri yine üzerine çekti. Sakarya’mız Türkiye’nin lokomotif şehri olma yolunda hızla ilerliyor.

Yerli Oto’yu İstiyoruz

İhracatımızı yükseltecek argümanlarımız her geçen gün artıyor. Otomotiv sektörü ihracatta sesimizi yükselten en önemli kalemiz. Bu ay da otomotivdeki başarısı sonucunda yüzde 237’lik artışla ihracatını en çok artıran il oldu. Şehrimizin ihracat başarısında dikkat çeken bir nokta da 2017 yılının ilk 5 ayında Türkiye ihracat artışının yaklaşık dörtte birini tek başına Sakarya’mızın karşılamasıdır. Kısa bir sürede ihracatta 7. sıraya yükselişimiz de memnuniyet verici. Milli üretim ve otomotiv şehri Sakarya olarak bu sektördeki 100 yıllık tecrübemiz ve çalışmalarımızla yerli otoya ev sahibi olmaya hazırız.

Hedeflerimiz büyük, yolumuz uzun ancak bu yolda hiç yılmadan gayret eden güçlü bir iş dünyasına sahibiz. Bununla ne kadar gurur duysak azdır. İş dünyamıza yüklendiği bu önemli sorumluluk için destek oluyor, elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Biz otomotiv şehri Sakarya olurken ihracatın da yıldızı olmaya adayız.

İhracatımızda emeği geçen kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum. Başarılarımız daim olsun.” ifadelerini kullandı.

Haber Tarihi : 2/6/2017
PAYLAŞ
Son Haberler ::