Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) ile Doğu Marmara ABİGEM tarafından ortaklaşa düzenlenen “Satın Alma ve Tedarik Zinciri Yönetimi” eğitimi ABİGEM eğitmenlerinden Metin Çavuşlar tarafından verildi.

SATSO eğitim salonunda düzenlenen eğitimde Eğitmen Metin Çavuşlar satın alma sisteminin önemine vurgu yaparak şunları dile getirdi:

“Satın almanın önemli olan 3 ana kriteri bulunmaktadır. Bunlar Kalite, Maliyet ve Termindir. Bu üç kriterden en az ikisinin bir satın alma sürecinde bulunması zorunludur. İşletme veya projenin ihtiyaçlarının detaylı bir şekilde tanımlaması, satın almada kullanılacak stratejilere karar verilmesi, teknik özelliklerin belirlenerek uygun şartnamelerin hazırlanması, ihaleye girilecek dosyaların hazırlaması, satın alma duyurusunun yayınlanarak isteklilerin davet edilmesi ve geleceğin satın almacısı bilgi düzeyi yüksek, mutlaka en az bir yabancı dili rahatça konuşabilen ve entelektüel kapasiteye sahip bir profil sergilemelidir.

Tedarik zinciri yönetimi; Ürünlerin üretimini, müşteriye doğru zaman ve en uygun koşulda ürünlerin teslimatını sağlayabilmek üzere tedarik zinciri üzerinde yer alan,  tedarikçi, üretici, toptancı, satıcıların etkin şekilde entegrasyonu, tedarikçilerden gelen yazılı tekliflerin alınması, tedarikçi tekliflerinin değerlendirilmesi için kullanılan yaklaşımlar ve yöntemler bütünüdür.

 Sözleşme yapılacak teklifin seçilmesi ve gelen diğer teklif sahiplerin bilgilendirilmesi, sözleşmenin imzalanması ve sürecin yönetilmesi de sözleşmenin temel unsurlarındandır. Satın almacı zaman kullanımı konusunda cimri olmalıdır. Zamanını verimli kullanmayı becerebilecek bir niteliğe mutlaka sahip olmalıdır.”

Eğitimde ayrıca iletişim ve iletişime dayalı ticaretin önemine de vurgu yapıldı.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirilen ve 2 gün süren  “Satın Alma ve Tedarik Zinciri Yönetimi” eğitimine üyeler tarafından yoğun ilgi gösterildi.

 

 

Haber Tarihi : 18/10/2018
HABER MEDYA
PAYLAŞ
Son Haberler ::