Geçmiş Dönem Kültür Bakanlığı Müsteşarı ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri ve geçmiş dönem Sakarya Milletvekili ve bugün SATSO Danışmanı olan Prof. Dr. Mustafa İsen’in, ‘Nalköyü’ adlı yeni kitabının imza töreni SATSO’da gerçekleşti.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası ile Sakarya Yerel Kültür Derneği işbirliğinde, SATSO Ali Coşkun Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen imza törenine SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, SATSO Meclis Başkanı Talip Kuriş, Sakarya Yerel Kültür Derneği Başkanı Necmettin Kırık, Erenler Belediye Başkanı Fevzi Kılıç, SATSO yönetim kurulu üyeleri ve SATSO meclis üyelerinin yanı sıra çok sayıda ilgili iştirak etti.

İmza töreninde konuşan Prof. Dr. Mustafa İsen, “Sakarya hem coğrafisi hem de insan manzarası açısından çok özel bir bölge. Sosyal bilimler açısından da çok önemli olan bu şehir aynı zamanda önemli bir laboratuvardır. Kimlik mimariye yansıra ve çok önemlidir. Yıllar sonra bu çeşitlilik olmayacak ve o süreçler de ise bu gibi kitaplar tarihe bırakılmış birer armağan olacaktır.

Sakarya’nın çok renkli yapısına katkıda bulunma çabasıyla ortaya çıkan bir kitap; Nalköyü kitabı. Akademik bir çalışma olmamakla birlikte kendi bilgi ve tecrübelerimi kullanarak yazdığım bir eserdir. Önceki dönemlerde burada böylesine büyük bir nüfus ve yerleşim yoktu. Göçmen kitleleri arı kovanlarına benzer ve uygun kovan verilirse petekleri doldururlar, artık Sakarya göçmen kitlesiyle daha da doluyor. Köyler birbirinden çok farklı fakat bu durum şehirde hissedilmiyor. Köyleri Muhacır, Manav veya Abhaza köyü diye ayırmak çok kolay. Şehrimiz çok zengin ve çok farklı ki bu şehrin zenginliklerini anlatacak başkaları da olmalı. Sakarya bu kadar farklı kültürü çatışmaya düşmeden bir arada tutabilen bir şehir olarak öne çıkmaktadır. Ben sadece akıp gitmekte olan bir nehirden bir avuç su aldım. Bugüne kadar 30’a yakın kitap yazdım ancak imza günü yapılmadı. SATSO ve Yerel Kültür Derneği’ne kitabımın okuyucu ile buluşmasını sağlayacak bir etkinlik düzenledikleri için teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

SATSO Kasım Ayı Meclis Toplantısı’na da iştirak eden Prof. Dr. Mustafa İsen Meclis üyelerine de kitap hakkında bilgi verdi.

İsen konuşmasında “Bizim şehrimizin en temel özelliği bir göçmen şehri oluşudur. Ve göçmen kitleleri arı kovanlarına benzer, uygun petek verirseniz için doldururlar.” diyerek Sakarya’daki göçmenlerin de yurt edindikleri bu bölgede kültürel zenginliğe katkı sağlayarak sinerji oluşturduklarını ifade etti.

Nalköyü Kitabı akıp giden sudan alınmış bir bardak sudur. Katkılarından dolayı Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’na teşekkür ediyorum. Normal şartlarda uygulamalarında olmayan bir incelikle beni kabul ettikleri için ve katkılarından dolayı SATSO Yönetimine teşekkür ediyorum. Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası artık kültürel faaliyetleri ile de dikkat çekiyor. PR yönetiminde yumuşak güç diye bir yöntem var. Yani sanayici iseniz sadece sanayiye hizmet etmezsiniz farklı alanlara da yayılarak katkı sağlarsınız. SATSO bunu yapıyor. Her alanda iletişimde etkili enstrümanlarla algısını güçlendiriyor” dedi.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, odamız ve yerel kültür derneği işbirliği ile çok değerli Prof. Dr. Mustafa İsen hocamızın bir Muhacir Köyünün Hikayesi; Nalköyü Kitabı’nın imza gününü gerçekleştirdik.

Vatanlarından sürgün edilmiş yorgun göçmenleri bağrına basıp yurt olan Nalköyü’n hikayesini, muhacirlerin taşıdıkları kültürün bize kattıklarını anlatan kitabı için hocamıza teşekkür ediyoruz. Söz uçar yazı kalır. Yazdıklarınızla, nice nesillere bir kültürü miras bırakacaksınız. Kaleminize sağlık” dedi.

İmza Günü programı kapsamında Yerel Kültür Derneği tarafından tartılı keşkek ve kabak tatlısı ikramı yapıldı.

 

Haber Tarihi : 28/11/2019
HABER MEDYA
PAYLAŞ
Son Haberler ::