Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası ile Adapazarı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde, Avrupa Mesleki Beceriler Haftası kapsamında "Benim Mesleki Hikayem Senin Geleceğin" konulu söyleşi gerçekleştirildi.

SATSO Ali Coşkun Konferans Salonu’ndaki etkinlikte Oda Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, meslek lisesi öğrencileriyle iş ve başkanlık hayatındaki tecrübelerini, başarılarını paylaşarak öğrencilere mesleki önerilerde bulundu.

Söyleşiye Adapazarı İlçe Milli Eğitim Müdürü Coşkun Bakırtaş da iştirak ederken, ilçedeki meslek lisesi müdürleri ve öğretmenleri de hazır bulundular.

Yoğun bir katılımın gerçekleştiği söyleşide tecrübelerini paylaşan Başkan Altuğ, ülkenin geleceği için meslek liselerinin önemine değinerek şunları dile getirdi: “Ben de sizler gibi meslek lisesinde okudum ve mezun oldum. Eski zamanlarda sanat okulu deniyordu ve birinin elinde bir mesleğinin olması sanat olarak görülüyordu. Şimdi de böyledir; sizler mezun olduğunuzda elinizde icra edeceğiniz bir sanat yani mesleğiniz olacaktır.

Üretimin Temeli Meslek Liseleridir

Gençliğim eğitim, spor ve çalışma hayatı arasında geçti. Çeşitli fırsatları ve piyasadaki eksiklikleri görerek 4 arkadaş sanayiciliğe atıldık. Çalışarak kendimizi geliştirdik ve uluslararası firma konumuna geldik. 2009 yılında SATSO sürecim başladı. Bu şehrin ekonomide, eğitimde, istihdamda kısacası tüm alanlarda gelişimi için sorumluluk aldım. Temel amacımız tarım ve sanayide üretimin artması. Üretim artınca bir şehirde her şey yoluna girer. Bunun örneği birçok gelişmiş dünya ülkelerinde ve şehirlerinde görülüyor. Gelişim için yegâne yol üretmekten geçer. Bunun için melek liselerinden mezun olan çocuklar temeli oluşturur. Ülkemizin ekonomik geleceği için üretim, üretim için de Meslek liselerimiz olmazsa olmazdır. 15 bine yakın SATSO üyesinin en büyük sorunu nitelikli genç istihdam sorunudur. Onları da sizler gibi parlak gençler karşılayacaksınız. Bizim ve ülkemizin sizlere ihtiyacı var.

Eğitime Destek Daima Sürecektir

Bizler sizlerin nitelikli olarak iş hayatına atılması için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz ve yapacağız. Nitelikli bir gençlik için sürekli okullarımızla iletişim halindeyiz ve ihtiyaçlarını gidermek için desteği esirgemiyoruz. En önemli yatırım kendinize yapacağınız yatırımdır. Geleceğiniz için gittiğiniz yolda kendinize kesinlikle bir hedef belirlemeli ve bu hedefe ulaşınca da yeni hedeflerle yükselmelisiniz. Ben neyi yapmak istiyorum diyorsanız SATSO sizlere bu imkânı verebilir. Sizleri SATSO’da ağırlamış olmaktan mutluluk duyuyoruz.”

Başkan Altuğ konuşmasının ardından lise öğrencilerinin sorularını cevaplayarak fikir alışverişinde bulundu. Söyleşi soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

Haber Tarihi : 17/5/2022
HABER MEDYA
PAYLAŞ
Son Haberler ::