Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank bir dizi ziyaret açılış için Sakarya'daydı. Bakan Mustafa Varank'ın ilk durağı Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yapılan Sakarya Tarımsal Ürünler Üretim Mükemmeliyet Merkezi oldu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Hendek ilçesindeki 2. Organize Sanayi Bölgesi'nde 1550 metrekaresi kapalı toplam 7 bin metrekarelik alanda kurulu "Tarımsal Ürünler Mükemmeliyet Merkezi"ni (Doku Kültürü Laboratuvarı) ziyaret etti.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Talip Kuriş ve Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ ev sahipliğinde gerçekleştirilen ziyaret programına; Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Sakarya Milletvekili Recep Uncuoğlu, Sakarya Ak Parti İl Başkanı Yunus Tever, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Hamza Al, SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, MARKA Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu ve SATSO Yönetim Kurulu Üyeleri iştirak etti.

Çalışmalarına 2014 yılında başlanıp  2021 yılında tamamlanarak 8 ay önce aktif olarak faaliyete geçen Sakarya Doku Kültürü Laboratuvarı'nı ziyaret eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank laboratuvar ortamında üretilen ürünlerin üretim aşamaları ve katma değeri ile ilgili SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ' dan bilgi aldı.

TC. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yaptığı değerlendirmede, Doku Kültürü Laboratuvarı'nın faaliyete geçtikten sonra 8 ay gibi kısa bir sürede ciddi işlere imza attığını belirterek "Burada güzel ve geleceğe yönelik ciddi işler yapıldığını gördük. Kısa bir sürede ihracat yapabilme başarısı gösterilmesinden dolayı tebrik ederim. Burada özellikle süs bitkileri alanında çok ciddi bir altyapı kurduk ve bu tesis, Türkiye'de daha önce bitki kültürüyle üretilmeyen bitkileri burada üretmeye başladı. Türkiye üretmeye, katma değer yaratmaya devam ediyor ve Sakarya bu anlamda önemli bir kentimiz. Tebrik ederim" dedi.

Merkezde kadın ve genç istihdamının da önemine değinen Bakan Varank, “Burada yalnızca tarımsal ürünler değil, insan da yetiştiriliyor” diyerek özellikle üniversite öğrencilerinin sektöre hakim olmalarına yönelik istihdama kazandırılmalarını takdirle karşıladığının altını çizdi. Sanayi ve teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Sakarya Tarımsal Ürünler Üretim Mükemmeliyet Merkezi’nde çalışan üniversite öğrencileri ve laboratuvar uzmanları ile sohbet etti.

Başkan Altuğ ise, Doku Kültürü Laboratuvarı'nın temellerinin 2014 yılında atıldığını Ar-Ge sürecinin ardından çalışmaların başladığını, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’ndan proje desteği alınarak hayata geçirildiğini ifade etti.

Altuğ ayrıca şunları dile getirdi; “Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Araştırma Eğitim ve Organizasyon A.Ş. tarafından işletilerek faaliyetleri yürütülen Sakarya Tarımsal Ürünler Mükemmeliyet Merkezi diğer adıyla Doku Kültürü Laboratuvarımız ürettiği tarımsal ürünler ve süs bitkileri ile dünya pazarına girmeyi amaçlıyor. Burada, ihtiyaç duyulan ve nesli tükenen tarımsal ürünlerin sağlıklı bir şekilde çoğaltılmasını da sağlayabildiğimiz bir sistem var.

Bu doğrultuda Alman orkide üretim firması ile işbirliği çerçevesinde ilk ihracatımızı geçen ay gerçekleştirdik.  Laboratuvarımız, tek çatı altında yıllık 30.000.000 kapasite ile Türkiye’nin en büyük doku kültürü laboratuvarıdır. Doku kültürü tarımda önemli bir noktayı kapsıyor ve ülkemizi bu konuda ileri taşıyacak bir uygulamadır. Bu doğrultuda bizlere bu projeyi hayata geçirme fırsatı sunan Sanayi ve Teknoloji Bakanımız şahsında bakanlığımıza bağlı tüm birimlere teşekkür ederiz.” diye konuştu.

Özellikle pandemi sonrası pandemi sonrası değişen küresel ekonomik koşulların, tarımsal üretimin önemini daha da arttırdığının altını çizen Başkan Altuğ, gıdaya yönelik bitkiler üzerine de çalıştıklarını Sakarya ve ülkemizdeki tarımsal üretimin, verim ve kalitesinin arttırılması amacı ile çalışmalara hız verdiklerini belirtti.

Sakarya Tarımsal Ürünler Mükemmeliyet Merkezi, Söğütlü 3. OSB’de Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank başta olmak üzere il protokolünün katılımı ile gerçekleşen toplu açılış töreni ile resmi olarak açıldı.

Bakan Varank burada yaptığı konuşmada, Sakarya Tarımsal Ürünler Mükemmeliyet Merkezi’nin tarım sektörü ve ekonomiye katma değer anlamında çok önemli bir çalışma olduğunun özellikle altını çizdi.

Haber Tarihi : 12/8/2022
HABER MEDYA
PAYLAŞ
Son Haberler ::