Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası resmi eğitim-seminer platformu SATSO Akademi’de Sosyal Güvenlik Uygulamaları eğitimi gerçekleştirildi.

TOBB ETÜ-SEM iş birliğiyle webinar platformu üzerinden Dr. Okan Güray Bülbül’ün sunumuyla gerçekleştirilen eğitimde Sosyal Güvenlik Uygulamalarının Genel Çerçevesi, işçi-işveren sigorta yükümlülükleri, kurallar ve yaptırımlar gibi birçok konuda SATSO Üyesi katılımcılar bilgilendirildi.

3 ayrı oturumda gerçekleşen eğitimin ilk oturumunda işyeri açılışında, sigortalı çalıştırmaya başlarken yapılması gerekenler ile sigorta kolları ve prim oranlarına yönelik bilgiler paylaşıldı.

Eğitimin ikinci oturumunda ise Sigortalılar İçin SGK’ya her ay yapılması gereken bildirimler, emekli olmuş kişiler için yapılması gereken bildirimler ve sosyal güvenlik destek primi, kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalışan kişiler – stajyerler ve çıraklar için yapılması gereken bildirimler ile sigortalı işten çıkış bildirimlerine yönelik bilgiler paylaşıldı. İşçi ve işverenin bu kapsamdaki yükümlülüklerine dikkat çekildi.

3. ve son oturumda ise istirahat raporları ve yapılması gereken işlemler, iş kazası ve meslek hastalığı bildirimleri, sosyal güvenlik uygulamalarına ilişkin idari para cezaları, işverenlerin sigortalılığı ve yapılması gereken işlemlere değinildi. İş kazası geçiren işçinin yapacağı bildirimleri önemi ve bu konuda iki tarafın yükümlülükleri hakkında bilgiler paylaşıldı.

Günlük hayattan örnekler ile devam eden eğitim soru-cevap bölümünün ardından noktalandı. Eğitime katılanlara SATSO Akademi platformu üzerinden katılım belgeleri takdim edildi.

Haber Tarihi : 25/8/2022
HABER MEDYA
PAYLAŞ
Son Haberler ::